Hükümet El Atıyor: Artık Herkes Emlakçı ve Galerici Olamayacak!

Hükümet cephesinden hem konut, hem de otomobil sektörleri için devrim niteliğinde düzenleme geliyor. Artık herkes emlakçı ve galerici olmayacak!

Hükümet cephesinden hem konut, hem de otomobil sektörleri için devrim niteliğinde düzenleme geliyor. Artık herkes emlakçı ve galerici olmayacak!

Milyonlarca vatandaş için yakından ilgilendiren açıklama hükümet cephesinden geldi. Hem konut, hem de otomobil sektörlerindeki ikinci el ağı için yapılacak düzenleme ile birlikte vatandaş haksız uygulamalardan kurtulacak.

Yapılan düzenleme çalışması ile birlikte konut ve otomobillerin ikinci el alım ve kiralama işlemlerinde yapılacak uygulamalar Başbakanlık’a sunuldu. Hem kiralamalarda, hem de satışlardaki komisyon oranları için standart getiren hükümet, aynı zamanda emlakçılık ve galericilik faaliyetleri gösterebilmek adına da bir takım kısıtlamalar getiriyor. Her önüne gelenin emlakçılık yapmasının önlenmesi adına, vergisiz ve haksız kazanç sağlanmasına engellenmek adına yapılan düzenleme ile birlikte emlak sektörünün de rahat bir nefes alması bekleniyor.

İkinci El Konut Satışlarında Büyük Değişiklik!

İkinci el konut satışları için imar, zemin etüdü ve bina yaşı gibi bilgilerin yer alacağı bir konut künyesinin çıkartılması gerektiğini vurgulayan yetkililer, mal sahibi ile komisyoncu arasında bir sözleşme imzalanmasının da gerekliliğini vurguluyor. Taşınmazların alım, satım ve kiralama işlemleri için bilgi sisteminin oluşturulacağı yanında, sahibinden değil de, ticaret olarak gerçekleştirilen hizmetler için elektronik ortama bir kayıt zorunluluğunu getirecek olan hükümet, emlakçılık sektörüne ek olarak ikinci el otomobil sektöründe de her önüne gelen kişinin galericilik yapmasının engelleneceğini, alım satım konusunda kısıtlamaların getirileceğini, ikinci el otomobiller için 10 bin kilometrelik bir garanti istenmesinin de gündemde olduğu ifade edildi.

İkinci El Sektörü Disipline Girecek

Konu ile açıklamalar Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den geldi. Devrim niteliğinde olan reform paketi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Tüfenkci, atılacak bu adımlar ile birlikte ikinci el sektörlerinin önemli bir disipline olacağını ifade etti. İkinci el otomotiv yönetmeliğinin tamamlanarak Başbakanlık’a iletildiğini ve incelendiğini aktaran Tüfeknci, emlak ve taşınmaz ticari için de yönemeliğin taslak aşamasında olduğunu, emlak sektöründe güven ortamının oluşması için uğraş gösterdiklerini ifade etti.

Kişiye Göre Fiyat Uygulaması Son Bulacak!

Konut kiralaması, konut alımı ve konut satımı aşamalarında uygulanan komisyon oranlarının netleşmesi gerektiğini, ‘kişiye göre fiyat’ uygulamasının artık tarihe karışması gerektiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, imarın, konut özelliklerinin, zemin etüdünün, eksper değerinin tarafsız bir şekilde çıkartılması ile birlikte bir taşınmaz künyesi oluşturulacağını belirtti. Tüfenkci, aynı zamanda emlak sektöründe çalışacak kişiler için de; aranacak şartlar, yürütülecek faaliyetler, uymak zorunda olunan kurallar gibi çerçeveler için de çalışma yapıldığını, bu uygulamalar ile birlikte sektörün disiplin altına gireceğini belirtti.

‘Emlak ticareti yapan kişiler bilgi vermekle yükümlü olacaklar!’

Yapılacak alım, satım ve kiralama işlemleri için de bir elektronik ortam oluşturulacağını vurgulayan Tüfenkci, hazırlanan bu bilgi sistemi sayesinde emlakçıların bilgi verme yükümlülüğü bulunacağını aktardı. Mesleki disiplinin sağlanması için odalaşma çalışmaları konusunda da düzenleme yapılacağını aktaran Tüfenkci, mal sahibi ile komisyoncu arasında sözleşmenin nasıl yapılacağının belirleneceğini, bilgi sistemi sayesinde takibin gerçekleştirileceğini ifade ederken ‘Emlak ticareti yapan kişiler bilgi vermekle yükümlü olacaklar!’ dedi.

Değerleme Sektörü Can Kazanacak!

Yapılacak bu çalışmaların gayrimenkul değerleme sektörüne de can katacağı kaçınılmaz bir gerçek. Vatandaşların tabir yerindeyse ‘keyfe keder’ fiyat belirlemesi son bulurken, bu konu hakkında çalışma yapmış, kariyerini taşınmaz değerleme üzerinde gerçekleştiren ve birçok kriteri göz önünde bulundurarak rapor hazırlayan kişilerin mesleklerine olan talep ve saygı da bu düzenlemeler ile birlikte artacak.

Türkiye’de mevcut sistem içerisinde sadece bankalar kredi kullandırma aşamasında ekspertiz raporuna başvururken, mülk sahibi olan şirketler de sahip oldukları mülklerin değerini belirlemek adına belirli periyotlar ile ekspertiz raporuna başvurmaktalar. Eksperiz raporu, mülk sahibi olan, alım yapacak, satış yapacak ve kiralama yapacak kişilerin doğru fiyata ulaşmaları adına doğru fiyatı gösteren tek uygulama olduğu için vatandaşlar haksız kazanç peşinde olan mülk sahiplerinden de arınmış olacak.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.