Hırsızlığa Karşı Önlemler Yetersiz!

Aksigorta tarafından gerçekleştirilen anket sonucuna göre, Türkiye'deki evlerin büyük bir kısmı hırsızlığa karşı korunmasız bir vaziyette. İşte ankete dair detaylar.

Aksigorta tarafından gerçekleştirilen anket sonucuna göre, Türkiye’deki evlerin büyük bir kısmı hırsızlığa karşı korunmasız bir vaziyette. İşte ankete dair detaylar.

CATIBUS adı verilen, bilgisayar destekli telefon anketi yöntemi ile gerçekleştirilen anket, Aksigorta’nın araştırması için Ipsos tarafından gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu anketin sonuçlarına göz atıldığında, ankete katılan bireylerin yüzde 53,7’lik kısmı hırsızlığa karşı herhangi bir önlem almamış durumda iken, geriye kalan kısmın yüzde 16,9’u da sadece kapı ve cam kilidi ile yetindiğini belirtti.

Yaş ortalaması 15 ila 60 arasında yer alan, bin 200 kişi üzerinde gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, büyük bir çoğunluk hırsızlığa karşı herhangi bir korunma yöntemi kullanmazken; hırsızlıktan korunmak için herhangi bir yönteme başvuranlar da genellikle güvenlik görevlisi bulunan bir sitede oturmayı ve güvenlik kamerası kullanmayı tercih ettiğini belirtti. Bu yöntemi tercih eden vatandaşlar, ankete katılan toplam kişilerin yüzde 14,7’lik kısmını oluştururken, ankete katılan vatandaşların yüzde 7,6’lık kısmı da hırsız alarmı kullanmayı tercih ediyor.

Evlerinde çelik kapı, demir parmaklık, panjur gibi sistemleri hırsızlığa karşı bir önlem olarak kullanan kişilerin sayısı yüzde 5’i oluştururken, evini sigortalatan vatandaşların sayısı ise yüzde 3,4 olarak kayıtlara geçti.

Ev Mi Cep Telefonu Mu?

Gerçekleştirilen bu anket, bir başka gerçeği daha gözler önüne serdi. Aksigorta’nın talebi ile Ipsos tarafından gerçekleştirilen bu ankette sorulan ‘Kaybolduğunda ya da zarar gördüğünde en çok üzüldüğünüz eşyanız hangisi?’ sorusuna en çok verilen cevap ise cep telefonu oldu. Araştırmaya katılan bireylerin yüzde 32,6’lık kısmı bu soruya cep telefonu yanıtını verirken, yüzde 11,4’lük kısmı beyaz eşya yanıtı, yüzde 10,1lik kısmı televizyon yanıtı, yüzde 8,1’lik kısmı araba yanıtı, yüzde 5,4’lük kısmı ise bilgisayar ve laptoplarını belirtti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.