Her Başarılı İş İnsanının Sahip Olması Gereken 3 Sorumluluk!

Emlak sektöründe başarılı bir iş adamı ya da çalışan olabilmek için sahip olunması gereken bir takım sorumluluklar bulunuyor. Söz konusu olan bu sorumluluklar her emlakçı için farklılık gösterse bile temelde aynıdır. ‘ Planlama, süreç ve sonuç.’ Bahsi geçen bu 3 ana kriter, sizi bu sektörede başarıdan başarıya taşıyacak en önemli kriterlerdir. Bu kriterlerin her bir […]

Emlak sektöründe başarılı bir iş adamı ya da çalışan olabilmek için sahip olunması gereken bir takım sorumluluklar bulunuyor.

Söz konusu olan bu sorumluluklar her emlakçı için farklılık gösterse bile temelde aynıdır. ‘ Planlama, süreç ve sonuç.’ Bahsi geçen bu 3 ana kriter, sizi bu sektörede başarıdan başarıya taşıyacak en önemli kriterlerdir. Bu kriterlerin her bir adımını, her tekrarlayışınızda mutlak suretle özenli davranmalı, her bir adımın geleceğinize bir yatırım olduğunun bilincinde hareket etmenizi de özenle tavsiye edelim.

Planlama Yapma

Sahip olunması gereken ilk sorumluluk olan planlama yapmayı da 3 ayrı bölümde inceleyebiliriz.

  • İlk bölüm: Planla yapmanın ilk aşaması, başarının sizin için ne anlama geldiğini belirlemektir. İlk önce başarının sizin için ne ifade ettiğini bulun. Eğer ki bireysel olarak değil de bir ekip halinde çalışıyorsanız bu sorunun cevabını ekibiniz ile beraber belirlemenizde fayda var.
  • İkinci Bölüm: Bu sorumlulukta ikinci aşama başarmayı hedeflediğiniz şey için bir vizyon oluşturmaktır. Eğer ki halen daha bir iş planı hazırlamış değilseniz öncelikle bunu hazırlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Hazırladığınız vizyona ve iş planınıza sadık bir şekilde ilerleme katetmediniz, ilerleyen vakitlerde süreci geri sarmamak adına oldukça önemlidir.
  • Üçüncü bölüm: Son aşama ise eğitim ve kültürdür. Hem kendiniz hem de ekibiniz için oluşturmuş olduğunuz bu planlara dair eğitim almalısınız. Bireysel ve mesleki gelişiminizi birkaç üst basamağa taşımak adına aldığınız eğitimlerden edindiğiniz tecrübeleri en kısa süre zarfında uygulamaya koymanızı tavsiye ederiz.

Süreç Belirleme

İşinde başarılı olabilmek için sahip olunması gereken ikinci sorumluluk ise süreç oluşturmaktır. Bunu da iki aşamada incelemek mümkündür. İlki dahili süreç, ikincisi ise harici süreçtir.

  • Dahili süreç: Müşteriniz ayağınıza gelmeden önce aklınıza gelen her türlü şeyi kapsayabilir. Pazarlama modelleri belirlemek, yeni bir ekip oluşturmak, ekip toplantı takvimleri çıkarmak, bir internet sitesi hazırlayarak online pazarlamaya başlamak, sosyal medya kampanyaları oluşturmak gibi seçenekler bu
  • Harici süreç: Bu süreç ise, müşterileriniz ile iletişime geçmiş olduğunuz süreçtir. Onlarla kurulabilecek iletişim yöntemleri, danışmanlık hizmetleri ve diğer tüm müşteri hizmetlerini kapsar…

Sonuç Elde Etme

Sahip olunması gereken son sorumluluk ise sonuç elde edebilmektir. Artık zaman, uygulanan planın değerlendirilme zamanıdır. Eğer planın değerlendirilmesi mümkün olmuyorsa, bu durum planın boş vaatleri içeren bir plan olduğunu gösterir.

Başarılı bir emlakçı olmak için planınıza arşı sorumluluk sahibi olamazsanız, işinize ilerleme kaydedemezsiniz.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here