GayrimenkulEks

Gayrimenkul Yatırım Fonuna Kimler Yatırım Yapabilir?

Gayrimenkul Yatırım Fonuna Kimler Yatırım Yapabilir?

Türkiye genelinde bir çok vatandaş çeşitli yatırım araçlarından kendilerine uygun olanını belirleyerek yatırım yapmaya ve birikimlerini değerlendirmeye çalışma göstermektedir.

Her ne kadar ülkede asgari ücret ile çalışan sayısının fazla olması, büyük ölçekli yatırımların oranının az olmasına sebep olsa dahi, gayrimenkul yatırım fonu da ülkemizde değer gören yatırım fonları arasında yer almaktadır.

Yatırım fonu, çeşitli yatırım araçlarını bir demet halinde yatırım aracı olarak kullanılmasını ifade eder. Yatırım fonu olarak hazırlanmış fonlar, birden fazla hisse senedini içinde bulundurmaktadır. Bu hisse senetleri herhangi bir varlık veya şirket adına basılmış hisse senetleridir. Bu senetleri satın almak için borsa sistemine direk müracaat edilebileceği gibi aracı firma veya kuruluşlar kullanılarak da bu yatırım fonu araçlarından satın alınabilmektedir.

Alınan hisse senetleri sayesinde yatırım yaptığımız değer veya varlık, değer kazandıkça yatırımımız da değer kazandığı için paramızın kazancı da artmaktadır. Fon araçları arasında sadece şirketlerin menkul değerleri bulunmamaktadır. Aynı zamanda bazı taşınmazlar veya gayrimenkuller için de hisse senedi çıkartılabilmektedir.

Gayrimenkul Fonları Nelerdir?

Gayrimenkuller, genelde taşınmaz mal varlıklarını ifade etmektedir. Menkul değerler için çıkartılan hisse senetleri ile şirket kârlarına ortak olunurken gayrimenkuller için çıkartılan hisse senetleri ise taşınmazlar için çıkartılan hisse senetlerini ifade etmektedir. Gayrimenkuller için çıkartılan hisse senetleri ise genelde şirketlerin sahip oldukları ve kullandıkları binalar için çıkartılmaktadır. Ancak bu bir sınır değildir.

Benzer Haber:  Gayrimenkul Sertifikasına Yoğun Talep!

Geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan başvurular ile yakın zaman içerisinde Borsa İstanbul üzerinden gayrimenkul alım satım işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi de mümkün olacakmış gibi gözüküyor.

Gayrimenkul Yatırım Fonuna Kimler Yatırım Yapabilir?

Gayrimenkul yatırım fonuna yatırım yapabilmek için herhangi bir grup veya kitle için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Gayrimenkullerin fonlama aracı olarak borsaya sunulmasını takiben parasal karşılığını verebilen veya ödeyebilen herkesin gayrimenkul yatırım fonlarına yatırım yapma hakkı bulunmaktadır.

Ancak bu fonlama araçları pahalı fonlar olarak piyasaya sürülmektedirler. Bu fonlar pahalı ve yüksek değerlerden piyasaya sürülerek satılacağı için, küçük yatırımcının alması ve ilgi göstermesi pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle genellikle holding veya büyük sermayedarların yapabilecekleri bir yatırım aracıdır.

Gayrimenkul Yatırım Fonuna Nasıl Yatırım Yapılabilir?

Gayrimenkul yatırım fonuna yatırım yapmak için bu fonların satın alınabileceği borsa araçlarına veya borsa ilişkili yatırım kuruluşlarına başvurmak yeterli olacaktır. Başvurunuz sonrasında isterseniz yatırım danışmanınız ile birlikte, isterseniz de bireysel olarak fon alım, satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ