Gayrimenkul Sertifikasında Yeni Döneme Start Verildi!

Yeni bir finansal yatırım aracı olarak sektöre giren gayrimenkul sertifikası adına Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yeni bir tebliğ hazırlandı.

Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından biri olan Emine Açar tarafından yeni finansal yatırım aracı olarak ilan edilen gayrimenkul sertifikası üzerine bir köşe yazısı yayımladı. Yayımlanan bu yazıda, Türkiye’nin genel olarak gayrimenkul zengini olarak tabir edilen bir ülke olduğu, fakat gayrimenkul sektörünün yalnızca bağımsız bölümler ya da blok gibi daha büyük çapta alım – satım yapılmasının bir noktaya kadar canlılık sağlayacağı belirtildi. Son zamanlarda taşınmazların menkul kıymet olarak satılması ve satın alınması ile beraber mevcut gayrimenkullerin ülke ekonomisine yeniden kazandırıldığına dikkat çekilen yazıda, 2017 itibari ile İstanbul Borsası’nda işlem gören gayrimenkul sertifikası için gayrimenkul firmalarının hevesli olduğu, fakat bugüne kadar yapılan çalışmaların yeterli olmadığı ifade edildi.

Büyük Yatırımlar Adına Kaynak Oluşturmak Amaçlanıyor

Kaleme alınan yazıda ayrıca Sermaye Piyasaları Kurulu tarafından (SPK) gayrimenkul sektörünün portföyündeki kaynağın daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi adına yürütülen faaliyetlerin hızlandırıldığı, SPK’nın amaçları arasında bir gayrimenkulün sertifikaya bağlanarak küçük parçalar halinde alınıp satılmasını sağlayan gayrimenkul sertifikasının derinliği artırmak yer aldığı belirtildi. Sermaye Piyasaları Kurulu’nda bu doğrultuda yürütülen çalışmalar ile en kısa zaman da gayrimenkul sertifikalarının çokça görülmeye başlanacağı ve sektörde bu gibi sertifikalar sayesinde büyük altyapı yatırımlarının önemli kaynak oluşturacağı beklentisi olduğu ifade edildi.

Kısa Zamanda Yürürlüğe Girecek

Gazetede yer alan bu yazıya göre, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, MÜSİAD ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği himayesinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında yeni bir kaynak meydana getirebilmek adına, ismi duyulmamış olan pek çok menkul kıymeti sistem içerisine dahil ettiklerini söyleyen Vahdettin Ertaş, gayrimenkul sertifikasının da bunlar arasında yer aldığını ifade etti. Uygulamada ortaya çıkan sorunları çözebilmek adına yeni bir taslak tamamlandığını belirten Ertaş, en kısa zamanda Resmi Gazete’de yayımlanacağını dile getirdi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.