Gayrimenkul Sertifikasına İki Yeni Düzenleme!

Gayrimenkul sektörüne can katmak, sertifika satın alarak kira geliri dışında gelir elde etmek isteyen vatandaşlar için ortaya çıkartılan gayrimenkul sertifikasında piyasa yapıcı düzenleme sonrasında iki adet daha yeni düzenleme yapıldı. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, TOKİ Park Mavera 3 konut projesinin 9 Ekim 2017 tarihi itibariyle açığa satış işlemlerinden hariç olmak üzre, sermaye piyasası araçları […]

Gayrimenkul sektörüne can katmak, sertifika satın alarak kira geliri dışında gelir elde etmek isteyen vatandaşlar için ortaya çıkartılan gayrimenkul sertifikasında piyasa yapıcı düzenleme sonrasında iki adet daha yeni düzenleme yapıldı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, TOKİ Park Mavera 3 konut projesinin 9 Ekim 2017 tarihi itibariyle açığa satış işlemlerinden hariç olmak üzre, sermaye piyasası araçları için kredili alım işlemlerinin de mümkün olabileceği yönünde bilgi verildi.

Yapılan açıklamaya göz atıldığında, gayrimenkul sertifikasının açığa satış işlemleri dışında olmak üzre, sermaye piyasası araçları için kredili alım işlemleri de öz kaynak olarak kabul edilmesi ile birlikte, aynı zamanda öz kaynak oranının hesaplanmasında, diğer sermaye piyasası araçlarında olduğu gibi gayrimenkul sertifikalarının da yüzde 100 oranında kabul görmesi gündeme geldi.

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından gayrimenkul sertifikaları için 2 Ekim 2017 tarihli açıklamada, piyasa yapıcı olarak faaliyetlere başlandığının bilgisi paylaşılmıştı.

Gayrimenkul Sertifikasında Değer Kaybı Neden Yaşandı?

Bu yılın Nisan ayı itibariyle halka arzı başlanan Gayrimenkul Sertifikası’nda, yapılan arz işlemi sonrasında gerileme trendi öne çıkmıştı. Bilinçsiz yatırımcıların toplu alım yapıp, hızlı satış gerçekleştirmesi sebebiyle düşüş trendini benimseyen gayrimenkul sertifikası, bu güne kadar yüzde 14 oranında kayıp yaşamış, yaşanan düşüşler ile birlikte piyasa yapıcı modeli gündeme getirmişti.

Gayrimenkul Sertifikası Hangi Projede Uygulanıyor?

2016 yılında yenilenen Sermaye Piyasası Kanunu sonrasında gayrimenkul sertifikası için arz tebliği yapılmış, devam eden süreçte de 2017 yılının Nisan ayı itibariyle TOKİ ve Makro İnşaat’ın gelir paylaşımı ortaklık modeli ile hayata geçirdiği Park Mavera 3 Projesi için uygulamaya konulmuştu.

İlgili:  2018 TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.