Gayrimenkul Sertifikası Dönemi Başladı

Gayrimenkul Sertfiikası dönemi, bugün Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş'ın düzenlediği basın toplantısı ile başladı.

Gayrimenkul sertifikası ile birlikte artık gayrimenkuller küçük parçalara ayrılarak borsa üzerinden alınıp satılabilecek.

Gayrimenkul Sertfiikası dönemi, bugün Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş’ın düzenlediği basın toplantısı ile başladı.

2016 yılı içerisinde yürürlüğe giren gayrimenkul sertifikası, bugün itibariyle Makro İnşaat’ın Park Mavera 3 projesinde kullanılmaya başlandı. Hem vatandaşların bir ev ya da iş yerinin tamamını ya da bir kısmını satın almasında kolaylık sağlayacak olan sertifika, aynı zamanda gayrimenkul şirketlerinin de faizsiz finansman elde etmeleri için ortam oluşturacak.

Ertaş, Sertifika Dönemini Başlattı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, gayrimenkul sertifikalarının kullanımı için ilk adımı atarak, 8 Mart 2017 tarihi itibariyle kullanıma başlanıldığını duyurdu. İlk olarak Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nın öncülüğünde Makro İnşaat’ın gerçekleştirdiği Park Mavera 3 projesinde kullanılmaya başlanılan gayrimenkul sertifikası, sektöre önemli bir hareket getirecek.

TOKİ’nin öncülük yaparak Makro İnşaat‘a gerçekleştirdiği gayrimenkul sertifikası uygulaması, artık gayrimenkul yatırımında kullanılan sertifikaların güçlü bir hukuki yapı aracılığı ile Türkiye ekonomisine kazandırılması anlamında uzunca bir süredir yapılan çalışmaların, ilk meyvesi olduğunu aktardı.

Türkiye’de, mevcut dönemin ihtiyaçlarına çözüm olan ve aynı zamanda alt yapısı ile birlikte tam olarak, depreme hazır, dayanıklı bir kentselleşme hedeflenildiğini dile getiren Ertaş, çağdaş kent yapısına sahip olmanın, herkes tarafından güvenli konut satın alınabilmesinin ve konut finansmanının kolaylaştırılmasının önemli bir görev olduğunu aktardı.

Önce Kentsel Dönüşüm, Sonra Yeni Yapı!

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, gayrimenkul sertifikasının kullanılmaya başlamasına yönelik düzenlenen toplantıda Türkiye’nin kentsel dönüşüme verdiği önem üzerine de açıklamalar yaptı. Türkiye’de mevcut olan konut stoklarında yenilenme ve depreme dayanıklı hale getirme konusunda önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Ertaş, diğer bir taraftan da yeni yapılan konutların da deprem yönetmeliğine uygun olması ile birlikte aynı zamanda vatandaşlar tarafından da satın alınabilir – erişilebilir olması için çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Konut Yatırım Hesabına 15 bin TL Devlet Katkısı

Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon adet konutun dönüştürülmesi konusunda önemli çalışmalar yapıldığını aktaran Ertaş, bu dönüşümlerin önemli bir finansman ihtiyacı yarattığına dikkat çekti. Türk bankalarının 20 yıla varan vade seçenekleri ile konut kredisi kampanyası sunmaları ve Emlak Konut GYO öncülüğünde şirketlerin kampanyaya destek verdiğini aktaran Ertaş, aynı zamanda konut sahibi olmak için herhangi bir bankada 3 yıl süreli hesap açtıran vatandaşlara 15 bin Türk Lirası’na kadar devlet katkısı verildiğini hatırlattı.

“Gayrimenkul Sertifikası, Yatırımcıları Hukuki Olarak Koruyacak”

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, gayrimenkul sertifikası uygulamasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İSEDAK ile yaptığı toplantıda verdiği gayrimenkul borsası kurulması talimatı ile birlikte başladığını hatırlattı. Gayrimenkul sektörünün sermaye piyasaları ile buluşması ve borsada işlem görmesi için yapılan sertifika uygulaması ile birlikte artık gayrimenkulün tamamı ya da bir bölümü, küçük dilimlere ayrılarak alınıp, satılabilir bir hale bürüneceğini aktardı.

 

 

 

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.