Gayrimenkul Sektörüne Tapu İndirimi Heyecanı

Konut satışlarında tapu harcı indirimi yapılmasıyla beraber hem konut alıcıları hem de müteahhitler sevindi.

Konut satışlarında tapu harcı indirimi yapılmasıyla beraber hem konut alıcıları hem de müteahhitler sevindi.

Konut satışları için yapılmış olan bu tapu harcı indirimleri müteahhitleri ve konut alıcılarını sevindirmiş görünüyor. Gayrimenkulcu.com sitesinin Karadeniz Bölge Müdürü olan Muhammed Tuğ bu konuda bir açıklamada bulundu. Muhammed Tuğ yaptığı açıklamasında, tapu harcı indiriminin 30 Eylül 2017 tarihine kadar devam edeceğini ve bunun alıcılar ve müteahhitler için büyük fırsat olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Muhammed Tuğ, devletin gayrimenkul sektörü için atmış olduğu bu adımların olumlu yönde olduğunu belirterek, 2016 yılının son çeyreğinde gayrimenkul sektörü için alınmış olan tedbirlerin, sektöre bir canlılık kattığını ve hareketlenmesini sağladığını da açıkladı. Aynı zamanda Tuğ, geçtiğimiz dönemlerde tapu harcı binde 20 oranında ödendiğinden, fakat bu düzenlemeyle 30 Eylül 2017 tarihine kadar binde 15 gibi bir oranla ödeneceğinden de bahsedip, buna çok basit bir hesaplama ile örnek gösterdi. Bugün, 200 bin Türk Lirasına bir konut almış olan vatandaşın ödemesi gereken tapu harcı 4 bin Türk Lirası civarında olması beklenirken, yapılan bu düzenlemenin ardından 3 bin Türk Lirası civarında tapu harcı ödeyeceğini anlattı.

Türkiye İstatistik Kurumunun açıklamış olduğu verilere göre, 2016 yılında 1 milyon 340 bin 453 adet konut satılarak rekor kırıldı. Karadeniz Bölge Müdürü olan Muhammed Tuğ, belediyelerin konut yapımı için 1 milyon civarında ruhsat verdiğini de açıkladı. Ayrıca son dört yılda 685 bin 360 konut stoku olduğunu ve bu gayrimenkul stoklarının eritilmesi için getirilmiş olan avantajların büyük bir adım olduğunu belirtti. 2017 yılının gayrimenkul sektörü için, Hükümetin verdiği destekler ile güzel geçeceğini de söyleyen Tuğ,  yaklaşık olarak satış değerinin yüzde 4’ünü bulan tapu harçlarının indirilmesi, bu sektör için ivme kazandıracak önemli bir gelişme olduğunu da hatırlattı. 30 Eylül 2017’ye kadar devam edecek olan bu indirimin teşviki ile yatırımcıların karar vermelerini hızlandıracağı ifadelerine de açıklamalarında yer verdi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

sixteen − 6 =