Emlak Gayrimenkul Pazarlığında Kaçınılması Gereken 10 Davranış!

Gayrimenkul Pazarlığında Kaçınılması Gereken 10 Davranış!

Gayrimenkul satın alımı oldukça sancılı bir süreçtir. Para biriktirme, biriktirilen paraya göre gayrimenkul bulma gibi sorunlar bir tarafa; asıl en zorlayıcı kısım pazarlık aşamasıdır.

Gayrimenkul satın alımı oldukça sancılı bir süreçtir. Para biriktirme, biriktirilen paraya göre gayrimenkul bulma gibi sorunlar bir tarafa; asıl en zorlayıcı kısım pazarlık aşamasıdır.

Bir gayrimenkulü almaya karar verip pazarlık aşamasına kadar geldiniz. Alım – satım aşamasında pazarlık en zor kısımdır ve birçok insan pazarlık yapmayı beceremez. Pazarlık yaparken karşınızdaki kişinin nabzını çok iyi ölçmeniz gerekir. Bu ve benzer nitelikte birçok dikkat edeceğiniz şey olduğu için, biz özellikle yapmamanız gerekenleri bir liste haline getirdik.

Fakat bazı insanlar mükemmel bir pazarlıkla birçok alışverişten karlı çıkan taraf olurlar.

Siz de pazarlık aşamasında karlı çıkan ve kazanan taraf olmak istiyorsanız aşağıdaki hatalı davranışları önceden bilerek pazarlık yapmanız lehinize olacaktır.

İlk fiyat teklifine evet demek!

Satın alacağınız bir evi ya da dükkânı çok beğenmiş bile olsanız pazarlık yapmanız gerekir. Birçok kişi bir gayrimenkulü satın almaya karar verir vermez o heyecan ile bu hatayı yaptığı taktirde sonrasında kazıklanmış olduğu gerçeği ile yüzleşir.

İlk fiyat teklifini yapan kişi olmak

Eğer ilk fiyat teklifini siz yaparsanız pazarlık o fiyat üzerinde dönecektir. Karşınızdaki ilk teklifi yapmış olsa daha cüzi bir fiyata anlaşabilecek olma ihtimalinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Karşı tarafın teklifine aşırı tepki vererek sinirlenmek!

Sinirlerinize hakim olun ve anlaşamamanız durumunda karşı tarafın farklı bir teklif sunabilecek olma ihtimalini de elinizden kaçırmayın.

Daha düşük fiyatlı yerlerden bahsetmek!

Eğer böyle bir yer gerçekten yoksa blöf yapmayın. Eğer gerçekten böyle bir seçenek varsa görüşme sonunda ortaya atabilirsiniz. Ama görüşmenin başında bu kozu kullanmanız, tüm görüşmenin çöpe gitmesine sebep olabilir.

Karşı tarafın fiyat teklifine direk olarak hayır demeyin

Bunun yerine aklınızdaki teklifi sunmanız daha akıllıca olacaktır. İlk etapta hayır dediğiniz bir konuda daha sonra evet demek sizin bile hoşunuza gitmeyecektir.

‘Bu tarz konuları konuşmayı hiç beceremem’ demeyin!

Para ile ilgili konuları konuşmayı sevmiyor olabilirsiniz. Ama geleceğiniz için yatırım yaptığınızda görüştüğünüz kişiye ne istediğini bilen bir tavırla yaklaşmanız sizin lehinize olacaktır.

Teklif edilen fiyat için kendi kişisel borçlarını gerekçe göstermek!

Kişisel zayıflıklarınızı ön plana çıkarmayın. Sizin kişisel borçlarınız karşınızdaki kişiyi ilgilendirmeyeceğinden boşa kürek çekmiş olursunuz.

Kararsız ve çekingen davranmak

Pazarlıkta başarılı olmak istiyorsanız kendinizden emin olun. Yapılan araştırmalarda da bu yönde sonuç çıkıyor.

Özgüvenin suyunu çıkarmak

Alacağınız gayrimenkul için düşündüğünüz ücreti uygun bir dille anlatın. Hatırlatalım; nasıl size alacak ev çoksa karşınızdakine de alıcı çok.

Verebileceğiniz maksimum fiyatı ifşa etmek

Verebileceğiniz en yüksek fiyatı baştan söylerseniz pazarlık yapma ihtimaliniz ortadan kalkar. Kendi kalenize gol atar ve maç sonuna kadar defans yapmak zorunda kalırsınız.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

5 × five =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,639TakipçilerTakip Et