Ev Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüz de ev almak artık zaruri gayrimenkul ihtiyaçları arasında sayılmaktadır. Maddi açıdan her insanın belini büken ev almak için ciddi miktarlar ödemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kişi aldığı ev de ömür boyu oturmayı planlar.

Peki, ömür boyu oturabileceğimiz bir ev satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir? İşte cevapları.

  1. Ulaşım araçlarına yakınlığı: Metro, metrobüs veya otobüs gibi özellikle de işe gidip gelirken sık kullanılan araçlara yakın olan bir ev tercih edilmelidir. Böylece hem zamandan tasarruf etmiş hem de daha az yorulmuş olursunuz. Özellikle de arabası olmayanlar bu konuya iki kez dikkat etmelidirler.
  2. İş yerine ve sık görüştüğünüz insanlara yakınlığı: Alacağınız ev işinize ve sık görüştüğünüz ebeveyn, arkadaş ve bu gibi kişilere yakın olursa almış olduğunuz ev de kendinizi daha rahat hissedersiniz. Ataların “Ev alma, komşu al.” sözü bu konu da oldukça manidardır. Yakınlarınıza yakın olmasının yanında komşularınızın da iyi olması önemlidir.
  3. Bina ekspertiz olmuş mu: Oturacağınız evin bina kontrolleri yapılmış mı ve bu konuda sınıfı geçmiş mi? Bu binanın sağlamlığı açısından oldukça önemlidir. Binanın muayene kontrollerini mutlaka emlakçınızdan istemeli ve evi almadan önce bakmalısınız. Muayene olmamış bina tehlikeli olabilir. Eğer muayene olmamış ise oturacağınız bina kaç yıllık bunu çapraz sorgu ile emlakçı ve ev sahibi ile görüştükten sonra gerekirse komşulara da sormalısınız.
  4. Evin ısınma ve benzeri problemleri var mı? Ev hangi cepheye bakıyor, güneş görüyor mu? Isınma sorunu yaşamamanız bir ev de dikkat edilmesi gereken önemli kriterler arasındadır. Böylece kış aylarında cebinizi yakacak faturalar ile uğraşmak zorunda kalmayarak fazla gelen faturalar yerine başka bir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca evin içini gezerek temiz, bakımlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.