Emlak Ev Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Ev Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Kendine ait bir ev sahibi olmak çoğu insanın hedefleri arasında ilk sırada yer alıyor. Günün yorgunluğunu atabileceğimiz, iş hayatının stresinden arınabileceğimiz, gün içinde yaptıklarımızın bedensel ve zihinsel yorgunluklarından kurtulabileceğimiz en iyi yer kendi evimizdir. Bize bunca huzur ve dinlenme ortamı sağlayan evimizi satın alırken nerelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?

EDD Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ender Demirtaş hayallerimizi süsleyen konutu alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda uyarılarda bulunurken en önemli şartın titiz bir araştırma yapmak olduğunu vurguladı. EDD Yönetim Kurulu Başkanı Ender Demirtaş satın alınacak evin mutfağından banyosuna, parkesinden fayanslarına, dolaplarına ve bunun gibi bir çok konuya dikkat edilmesi gerektiğinin yanı sıra binanın sağlam olup olmadığına da dikkat etmek gerektiği konusunda uyarılarda bulunurken; hepimiz konunun öneminin farkında olsak bile bir takım eksik bilgilendirmelere bağlı sıkıntılar yaşayacağımızı, bazı püf noktaları ile bu sıkıntıları aşabileceğimizi söyleyerek şu tavsiyelerde bulundu;

  • Alınacak konut ilgili detaylı bir araştırma yapılarak belediyeden ve apartman yönetiminden yardım almak suretiyle zemin etüdü, kullanılan malzemenin kalitesi gibi konular iyice araştırılmalı. Kullanılan betonun kalitesizliği depremlerde yapıların zarar görmesine sebep olduğundan betonarme çeliğinin seçimi önemlidir.
  • Tapuda konut adına herhangi bir tedbir bulunmaması da diğer önemli bir konu. İnşaat projesi incelenmeli ve herhangi bir uygunsuzluk ya da sonradan projede olmayan şeylerin olmaması gerekmektedir.
  • Alınacak evin yakınlarında okul, hastane gibi ihtiyaç duyulabilecek şeylerin olması ve işyerinize yakınlığı da önemli bir nokta.
  • Projeye ait sözleşmenin hukuka uygun olması ve herhangi bir usulsüzlüğün olmaması da gerekmekte.
  • Evin krediye uygunluğu, konut kredisi çekilerek alınacak dahi olsa peşinatı ödeyecek kadar birikiminiz olması da diğer önemli bir husus. Kaç yıl vade ile kredi çekebileceğiniz, ne kadar faiz ödeyeceğiniz de önceden planlanıp düşünmeniz gereken konulardır.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

6 − 3 =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et