GayrimenkulEks

Ev Alacaklara Bankalardan Kötü Haber! Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi!

Ev Alacaklara Bankalardan Kötü Haber! Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi!

Konut kredisi için uygulanan aylık sabit faiz oranlarında artış yaşandı. Bankalar tarafından uygulanan en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0,98’den 1,05’e kadar ulaştı. Temin edilen 100 bin Türk Lirası tutarındaki her konut kredisi için, 120 ay vade seçenğinde ödenecek rakam 6.000 TL yükseldi!

Konut kredilerinde yaşanan maliyet artışı sebebiyle faiz oranlarında yükseltme yapıldı. Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara yüzde 1’den düşük faiz oranı sunan bankalar, faizlerini yükseltti. Yeni faiz oranları arasında en düşük faiz oranı yüzde 1,05’e kadar yükseldi.

Yaşanan bu faiz yükselmesi ile birlikte temin edilen 100 bin Türk Lirası tutarındaki bir konut kredisi için 120 ay vade seçeneğinde vatandaşlar artık 6 bin Türk Lirası daha fazla ödeyecekler.

Müteahhitler tarafından yapılan açıklamalarda faiz oranlarının daha çok yükselmesinden tedirgin oldukları belirtildi. Son zamanlarda mevduat faizlerinde yaşanan yarış sebebiyle sürekli yükseliş göstermesi hakkında uyarılarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın uyarılarını dinlemeyen bankalar, çözümü konut kredilerinde faiz artırımı yapmakta buldu.

Yaşanan konut kredisi faiz oranları artışının gayrimenkul sektörünü kötü etkilemesinden çekinen sektör temsilcileri, yüzde 0,98’lerde yer alan konut kredilerinin yükselmesi ile birlikte Türkiye’de sunulan en düşük faizli konut kredisinin aylık sabit faiz oranı yüzde 1,05’e kadar yükseldi.

0,06 puanlık bir artış yaşanırken, iki hafta önce konut kredisi çeken vatandaşlar ile şimdi konut kredisi çeken vatandaşlar arasında 6 bin Türk Lirası tutarında bir geri ödeme farkı oluştu.

Yurtdışında Paradan Para Kazanmak Yok!

Sektör temsilcileri, yabancı ülkelerde mevduat hesabı prosedürlerinin daha farklı olduğunu, vatandaşların bankalarda para yatırdıktan sonra kayıp dahi yaşayabildikleri belirtilirken; uygulanan konut kredilerinde de konutların aylık kira getirisinin yüzde 30’unu geçmeyecek şekilde taksit ödemesi gerçekleştirildiğini belittiler. Türkiye’deki ekonomide faiz ile baskı kurmaya çalışan bir banka statejisinin hakim olduğunu ifade eden temsilciler, Türk ekonomisinin gündeminin faiz olmaması gerektiğini ifade etti.

Konut kredisi başvurularında da red oranının yüzde 30’ları geçtiğini ifade eden müteahhitler, bankaların yarışa girmek yerine faizleri düşürme yöntemini tercih etmeleri gerektiğini, vatandaşların nakit sıkıntısına çözüm olabilmek adına hizmet vermeleri gerektiğini ifade etti.

Benzer:  Ayda 500 TL Taksitle 10 Yıl Vadeli Konut Kredisi Anadolubank'tan!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Uyarılar Devam ediyor! Gayrimenkulde Stoklar Giderek Artıyor!
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ