Ev Alacaklar Elini Çabuk Tutsun! Eylül Ayında Konut Fiyatları Tavan Yapacak!

Geride kalan 1 yıllık süre zarfında maliyetlerde meydana gelen artışın konut fiyatlarına yansıtılmadığını belirten emlak sektörü liderleri, orta düzey gelir grubu için konut almanın tam zamanı olduğunu ifade etti.

Geride kalan 1 yıllık süre zarfında maliyetlerde meydana gelen artışın konut fiyatlarına yansıtılmadığını belirten emlak sektörü liderleri, orta düzey gelir grubu için konut almanın tam zamanı olduğunu ifade etti.

Son dönemlerde bankalar tarafından gerçekleştirilen mevduat faizi yarışı ile birlikte, Türkiye’nin ekonomik büyümesindeki lokomotifi olan inşaat sektörü için oldukça zor bir durumu ortaya çıkarttı. Yüzde 15’lere kadar büyüyen faizler sebebi ile, vatandaşlar yatırımlarını konut satın alarak gerçekleştirmek yerine mevduat hesabı açmayı tercih edince, inşaat sektörü oldukça zor bir kulvara girmiş oldu. Konutların sahip olduğu getirinin azalmasının, inşaat sektöründeki firmaların gerçekleştirdikleri bir fedakarlık olduğunu belirten sektör temsilcileri, son dönemlerde yapılan tüm çalışmaların, konut üreticilerinin yaptıkları fedakarlıklar ile birlikte konut fiyatlarına yansıtılmayan zamlar ile birlikte vatandaşlara uygun fiyatlı konut satma isteğinin bir ürünü olduğu belirtilirken, Eylül ayı ile birlikte konut fiyatlarında yüzde 15 ila yüzde 20 arasında bir artışın beklendiği belirtildi.

Orta Düzey Gelir Grubu İçin Ev Almanın Tam Zamanı!

Emlak sektörünün sekteye uğramasının ana sebeplerinden bir tanesi olarak bankalar tarafından yapılan mevduat faizi yarışı sonrasında vatandaşların ev alarak yatırım yapmak yerine paralarını bankalara yatırdıklarını ifade eden sektör temsilcileri, bu süreç içerisinde inşaat ürünlerine gelen zamların konut fiyatlarına yansıtılmadığını, lakin Eylül ayı itibariyle Türkiye genelinde konut fiyatlarında yüzde 15 ila 20 arasında bir fiyat yükseltme uygulamasının yapılacağını belirtti.

Konu ile alakalı açıklama yapan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, geride kalan 1 yıllık süreç zarfında 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin ekonomisinin güçlü kalabilmesi adına oldukça kararlı bir fiyat politikası izlediklerini belirtirken, gerçekleştirilen tarihi konut kampanyaları ile birlikte maliyetlerde yaşanan tüm artışların sübvanse edildiğini, kurdan kaynaklanan yüzde 18’lik bir maliyet artışının da göğüslenerek, konut fiyatlarına bir yansıtma yapılmadığını belirtirken, 2017 yılının son çeyreği içerisinde konut fiyatlarında yüzde 10’luk bir artışın ön görüldüğünü belirterek, orta gelir grubu için konut almanın tam zamanı olduğunu ifade etti.

’15 Temmuz Sonrası Konutlara Zam Yapılmadı!’

Konut fiyatları ile alakalı yorumlarını ileten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişimi sonrasında hiçbir konut projesi için zam uygulaması yapmadıklarını belirtirken, artan yüzde 18’lik maliyetlerin önümüzdeki süreç içerisinde fiyatlara uygulanmaya başlanacağının sinyallerini verdi. Hem arsa fiyatlarında, hem finansman maliyetlerinde, hem de maliyet artışlarında yaşanan yükselmelerin konut fiyatlarına yansıtılmadığını belirten Yılmaz, önümüzdeki süreçte yüzde 15 ila 20 oranında bir zam beklentisi olduğunu aktardı.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise, konut fiyatlarında her yıl yüzde 15’lik bir artış olacağını öngördüklerini belirtirken, ev satın almak isteyen vatandaşlar için bu dönemin oldukça fırsat dolu bir dönem olduğunu belirtti.

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik ise, yaptığı açıklamada içinde bulunulan sürecin sürdürülebilir olmadığını, bu yüzden konut alıcılarının elini çabuk tutarak bu fırsattan faydalanması gerektiğini ifade etti. DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise, 2017 yılının Ağustos ayı içerisinde konut satın almak isteyenlerin büyük fırsatlar içinde konut alabileceğini ve ilerleyen süreçlerde mantıklı bir yatırım gerçekleştirmiş olacaklarını ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.