Enflasyon Açıklandı! Kira Artış Oranları Belli Oldu!

TÜİK tarafından her ayın 3’ünde açıklanan enflasyon rakamlarına göre, Kasım ayının kira artış oranı belli oldu.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber, kiracısı olup zam yapacak ev sahipleri ve kirada oturup kirası zamlanacak olan vatandaşlar, açıklanan bu rakamlar ile hesaplama yaparak kira zammını uygulamaya koyacaklar.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, bu yılın Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasın ardından, Yİ – ÜFE, yani Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi ile beraber konut kira artış hesaplaması yapılır ve kira sözleşmesinde 2017’nin Kasım ayı başlangıç olarak kabul edilir. Bir sonraki yılda da uygulanacak olan kira artış oranları kira sözleşmesine kaydedilerek geçerli kılınır. Yapılan bu uygulamalar sayesinde, ev sahiplerinin kiracılarına uygulayacağı zam oranı Kasım 2017’den, Kasım 2018’e kadar belirlenmiş olur.

Kira Artış Oranı Neye Göre Hesaplanır?

Kira zammı 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu’nda belirlenen esaslara göre hesaplanır. Söz konusu kanunun 344’üncü maddesinde belirtilen esaslara göre, kira kontratlarının yenilenmesi gereken ayda yapılacak olan zam, önceki yılın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olduğu ÜFE artış oranının üzerine çıkmayacak şekilde belirlenir.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Her ne kadar kira artış oranı hesaplaması Yeni Borçlar Kanunu’nda belirtilmese de, bu konuda Yargıtay tarafından verilen bir karar mevcut bulunuyor. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi tarafından alınan bu karara göre, kira artış oranları, bir önceki yılın Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE), yani on iki aylık fiyat ortalamasına göre hesaplanması gerekiyor.

2017 Kasım Kira Artış Oranı

TÜİK’in bu sabah itibari ile açıklamış olduğu Ekim ayına yönelik rakamlar kira artış oranını belirleyecek. İçerisinde bulunduğumuz ay için ev sahipleri tarafından kiracılarına uygulanacak olan zam oranı, işte bu rakamlara göre belirlenecek…

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık olarak yüzde 1.71 oranında arttı.

Geride bıraktığımız Ekim ayında, Eylül ayına kıyasla yüzde 1.71, 2016 yılının Aralık ayına kıyasla yüzde 11.66, yüne 2016 yılının Ekim ayına kıyasla 17.28 ve son olarak 1 yıllık ortalamaya kıyasla 14.47 civarında artış yaşandı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.