Emlak Enerji Kimlik Belgelerinde Süre Uzatımı Gündemde

Enerji Kimlik Belgelerinde Süre Uzatımı Gündemde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale getirilmesi beklenen Enerji Kimlik Belgesi için süre uzatımını gündeminde tutuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale getirilmesi beklenen Enerji Kimlik Belgesi için süre uzatımını gündeminde tutuyor.

Bu sebeple Başbakanlığa enerji kimlik belgesi için süre uzatımına yönelik yönetmelik düzenleme gönderildi.

Mevcut binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, meydana gelebilecek herhangi bir mağduriyetin önüne geçmek adına, 2 Mayıs’ta zorunlu hale getirecek olan Enerji Kimlik Belgesinin (EKB) süresinin uzatılmasını gündeminde tutuyor. Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğunun süresinin uzatımına yönelik yapılan düzenleme ile, yaklaşık 35 civarında EKB düzenlemeyle görevleri firmalarının sayısının arttırılması ve aynı zamanda bu kimliklerin çıkarılması zorunluluğunun bir an önce başlatılması hedefleniyor. Başbakanlığa gönderilen süre uzatımına yönelik yönetmelik değişikliğinin ardından, detaylar yönetmeliğin yayımlanmasıyla öğrenilecek.

Enerji Kimlik Belgesi için Süre Uzatılacak

Enerji Kimlik Belgeleri, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında her binanın alması zorunlu olan, binaların enerji ve karbon emisyon ölçülerini gösteren bir belge olma özelliğini taşıyor. Bu uygulama neticesinde genel olarak enerji ve enerji kaynaklarının verimli olarak kullanılması, çevrenin korunması ve israfın önlenmesi hedefleniyor. Bu belgede, binanın ısı yalıtımı, enerji ihtiyacı, ısıtma ve soğutma sistemleri, sera gazı salımı seviyesi ve bunun gibi birçok bilgi yer alıyor. 2011 yılından itibaren yapı ruhsatı alınmış ve yapılmış olan yeni binaların EKB alması ve binanın enerji sınıfının en az C olması gerekiyor.  2011 yılından önce yapı ruhsatı almış olan binalar için yasal düzenleme ile Enerji Kimlik Belgesi almaları 2 Mayıstan itibaren zorunlu hale gelmesi öngörülüyor.

Enerji Performansı Yönetmeliğine göre bina alım – satım işlemlerinde tapu müdürlükleri DASK belgesi aradığı gibi artık EKB’de arayacak. EKB olmadan alım – satım işlemleri gerçekleştirilemeyecek. Bunun yanı sıra kiracılarda da elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini yenilerken Enerji Kimlik Belgesi aranacak.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

seventeen − seven =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et