Emlak Yatırımı Neden En Güvenli Yatırım Şeklidir?

Bugün hemen hemen herkesin en önemli hayali bir ev sahibi olmaktır. Son zamanlarda piyasalarda mevcut bulunan konutların kalitesi ve yükselişi de bu duruma büyük ölçüde destek olurken, yatırımcılar da en çok yükselen yatırım aracının gayrimenkul olduğundan bahsediyor.

Bugün hemen hemen herkesin en önemli hayali bir ev sahibi olmaktır. Son zamanlarda piyasalarda mevcut bulunan konutların kalitesi ve yükselişi de bu duruma büyük ölçüde destek olurken, yatırımcılar da en çok yükselen yatırım aracının gayrimenkul olduğundan bahsediyor.

2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayarak neredeyse tüm dünyaya sıçrayan ve temelinde gayrimenkul sektörü bulunan krizin ardından sektör kendini toparlamaya ve geliştirmeye başladı. 2008 yılı bu sektör için en büyük kriz yılı olarak tarihe geçerken, bu krizin konu ise sektörle alakalı mortgage volkanının harekete geçmesi oldu. Söz konusu olan bu volkandan fışkıran lavla yalnızca gayrimenkul sektörünü değil, tüm dünyada gerçekleştirilen ticaret üzerinde etkili oldu. Günümüzde her ne kadar bu volkanın yeniden korlanması söz konusu olmasa da yine de tedbir elden bırakılmıyor.

Emlak Yatırımı Satmak ve Kiralamaktan İbaret Değil!

Bu sektörün yatırımcıları genellikle tek yatırım aracının ev satmak ya da kiralamak olduğunu düşünüyor. Fakat emlak pazarının gelişmesi ve çeşitlenmesi ile beraber günümüzde birçok yatırım şekli bulunuyor. Eski bir evin satın alınarak restore edilmesi, müstakil bir konutun egzotik dekorasyonlar ile donatılması, arsa satın alınarak konseptli bir proje inşa edilmesi gibi birçok alternatif, yatırım araçları arasında önemli bir yere sahip.

Gayrimenkul üzerine gerçekleştirilen yatırımın en önemli yararı ise, önemli oranda pasif gelir kazandırmasıdır. Gerçekleştirmiş olduğunu bu yatırım sayesinde dünyanın öbür ucuna dahi gitmiş olsanız, elde edeceğiniz kazanç yaşamınızı sürdürmeye yetebilir. Tabi ki bu durumda kiracı seçimini özenli bir şekilde gerçekleştirmeli, uzun vadeli gelir kapısı oluşturmak adına hem kiracınızın, hem de kendinizin sahip olduğu hakları sözleşme ile güvence altına almalısınız.

[irp posts=”4302″ name=”Kiracı Seçimi Nasıl Yapılmalı? Kiracınızdan Pişman Olmamak İçin Bunlara Dikkat Edin!”]

Emlak yatırımı ile bazen belirli bir süre zarfı boyunca ne kadar kazanç sağlayacağınızı doğru oranda tahmin edebilirsiniz. Amortisman süresi ile birlikte bir emlak yatırımından aylık ortalama ne kadar gelir elde edebileceğinizi hesaplayabilir, bütçe ve hesaplamalarınızı doğru bir şekilde yaptığınızda uzun vadede cebinize girecek miktarı rahatlıkla ön görebilirsiniz. Lakin gerçekleştirebileceğiniz yeni ve başka bir girişim, emlak sektörünün bu özelliklerine genellikle sahip değildir. Yeni girişimler, genellikle birçok riski bünyesinde barındırma ve tahmin edilemez olma gibi sebepler ile gelecek döneme dair getiri ipuçları barındırmazlar. Bu nedenle de gayrimenkul üzerine yatırım yapmak herkes tarafından daha güvenli bir seçenek olarak görülür.

Gayrimenkul üzerine gerçekleştirilen yatırımların faydaları, genel olarak bir bütünü barındırır. Bu sebeple de portföyünüze bu sektörü ilave etmek, hem sizin, hem de birikimleriniz için en doğru seçenekler arasında yer almaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.