Emlak Sektörünün İlk İş Haftasında Sizi Neler Bekliyor?

Emlak sektörüne ilk adımınızı attınız ve bir emlakçı olarak işe başladınız. Peki, ilk iş haftanızda sizi neler bekliyor?

Emlak sektörüne ilk adımınızı attınız ve bir emlakçı olarak işe başladınız. Peki, ilk iş haftanızda sizi neler bekliyor?

Öncelikle söylemek gerekirse ilk haftanızı pek de hafife almamanız gerekir. Çünkü bu işe adı attığınız ilk hafta, tüm kariyerinizi belirleyen en önemli aşama olacaktır. Başka bir sektörden gayrimenkul sektörüne geçiş yapmanı ya da kısaca özetleyecek olursak bu sektörde deneyimsiz olmanızın pek de bir önemi yok. Lakin kendinizi yeni mesleğinize adapte etmekten çekinir ve mesleğinizi hafife alırsanız, başarısız olmanız da kaçınılmaz bir gerçek olur! Bu yüzden artık bir gayrimenkul çalışanı olduğunuzu ve insanların en önemli mal varlığı olan mülklerinden sorumlu olduğunuzu kabullenmelisiniz. Aynı zamanda daha fazla kişiyi temsil etme, daha geniş bir müşteri portföyüne ulaşmayı da hedef listenizde ilk sıraya koymalısınız.

Peki, emlak sektörünün ilk iş haftasında sizi neler bekliyor?

  • İlk Sunum

Bu sektörde en önemli faktörlerden biri ilk izlenimdir. Müşteriye sunum yapacağınız zaman kılık kıyafetinizin temiz, düzgün ve şık olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra özgüveni yüksek tavırlarınızında işin içine dâhil olduğu zaman işinizde uzman olduğunuz hemen anlaşılabilir. Lakin bu aşamada mutlak suretle güler yüzlü olmaya, samimi davranmaya ve müşterinizin kafasında oluşabilecek soruları önden belirleyip, müşteriniz sormadan bunları cevaplandırmaya da özen göstermelisiniz. Unutmayın, ilk sunumda yapacağınız her şey, zamanla alışkanlık haline gelecektir. Bu yüzden ‘ilk seferden birşey olmaz!’ inancını mutlak suretle kenara bırakarak hareket etmenizde fayda var!

  • Zamanlama

Zamanınıza göre planlama yapmak ve planlı bir şekilde hareket etmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Eğer ki patronunuz sizin belirli saatler içerisinde çalışmanızı istiyorsa bunu yapmak zorunda kalacaksınızdır. Her ne kadar bu zaman şartı sizin motivasyonunuzu azaltacak bir etki olarak yorumlansa da, bu zaman içerisinde yapacağınız işleri planlı bir şekilde yürütmek size hem zamandan tasarruf sağlamanıza yardımcı olacak, hem de kariyer basamaklarınızı daha hızlı çıkmanıza yardımcı olacaktır. Sektörde kendinizi ispatladığınız takdirde kendiniz için esnek çalışma saatleri ayarlayabilirsiniz.

  • Listeleme

Satış yapılacak olan evlerin listesine sahip değilseniz bu listeyi oluşturmak da size düşecektir. Bu işe başladığını ilk günden itibaren etrafınızdakilere ve yeni tanıştıklarınıza çevrelerinde evini satmak isteyen biri olup olmadığını sormalı ve o kişilerin numaralarını alarak mutlaka bir görüşme sağlamalısınız.

  • Yardım

İlk haftanızda listeleme yapabilmeniz için uzman bir gayrimenkul danışmanından yardım alabilirsiniz. Yardım talep ettiğiniz kişi size; bir evin listeleme sunumu ve satıcının bu sunumu nasıl yapacağı gibi konularda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda iş başı yaptığınız firmada çalışan mesai arkadaşlarınızdan hedef kitle gibi konularda da önemli bir destek alabilirsiniz.

  • Veritabanı / Portföy

İşe başladığınız ilk günden itibaren kendiniz için bir veri tabanı oluşturmalısınız. Çünkü veri tabanı birkaç yıl içerisinde sizin için fırsat sağlayacaktır. Bahsettiğimiz bu veritabanı; ziyaret edeceğiniz mülkleri, mülklerin bulunduğu konumları, mülk sahiplerini ve müşteri adaylarını içerebilir. Bu konuda her bir başlık için ayrı bir liste hazırlamak hem performansınızı, hem de konsantrasyonunuzu olumlu düzeyde etkileyecektir.

  • Pazarlama

Kendinizi pazarlamak için çaba gösterin. Markanızı ve adınızı sektörde duyurmak ve zirveye çıkarmak için bunu yapmanız gerekir. Bu konuda kişisel tanıtım ürünleri (kartvizit, broşür, katalog vb.) kullanmaktan önce sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmaya başlamalısınız. Kaliteli bir fotoğraf çekimi, güncel ve doğru bilgiler içeren sosyal medya paylaşımları ile pazarlama aşamasına sağlam bir adım atabilirsiniz.

Unutmayın, gayrimenkul danışmanı olduğunuz sürece insanlar birikimleri ile elde ettikleri mülkleri size emanet edecek, siz de bu mülkleri farklı insanların birikimlerini değerlendirmelerini sağlamak amacı ile aracı olacaksınız. Yaptığınız her satışta, her kiralamada; iki farklı müşterinin sahip olduğu birikimler hakkında söz hakkınız olacak. Bu yüzden mesleğinize ve müşterilerinize olan saygınızı hep üst düzeyde tutmalısınız!

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.