Emlak Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Miyiz?

Emlak veya gayrimenkul olaraktan tanımladığımız konu: bina, arsa, bahçe gibi taşınmaz mal ve mülklere verilen ortak isimdir.

Emlak veya gayrimenkul olaraktan tanımladığımız konu: bina, arsa, bahçe gibi taşınmaz mal ve mülklere verilen ortak isimdir.

Emlak en güvenilir yatırım araçlarından bir tanesidir. Kurdaki dalgalanmalardan ve ekonomik krizlerden çok fazla etkilenmez, aksine değerinde sürekli olarak artış meydana gelmektedir. Yani başka bir deyişle; ülkemizde sürekli talep ve ilgi gören uzun vadede genellikle büyüyen bir yatırımdır.

Emlak Değerleme Konusuna Hakim Miyiz?

Ülkemizde çok ilgi görüyor görmesine de peki biz emlak hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Bu sorunun cevabı yine bizde gizli. Bu yazımızın öncesinde özellikle bu konuda görüşünü aldığımız esnaf, memur, öğretmen, doktor, çalışan ve emlak danışmanı gibi farklı meslek gruplarına bu soruyu yönelttik. Genel itibari ile bilinen ortak nokta “Kâr oranı yüksek para bulunduğu taktirde girilmesi, risk alınması gereken mecra” olarak biliniyor. Evet, aslında en can alıcı noktayı biliyoruz. Maddi kazancının ne seviyede olduğunu bildiğimiz ama sistematik işleyişini bilmediğimiz zaman, bu işte belli bazı sıkıntıların çıkması ve sorunların oluşması çok yükse ihtimal oluyor.

Son zamanlarda emlak danışmanları artık her köşe başında görüyor olmaya başladık. Camlarında “satılık – kiralık arsa ve ev fiyatları” tablosuna gözlerimiz alıştı artık. Bu kadar yakınlarında oluşumuz veya yakınlarımızda oluyor oluşları emlak konusunda az da olsa belli bir seviyede bilgi birikimimizin olması gerektiğini anımsatıyor.

Örnek olarak; arsalara yerinde bakan ve inceleyebilen günde ortalama olarak 300 kişi bulunmakta. Bu ortalamanın bir kısmı ileriye dönük için, bir kısmı da şuan da yapacakları yatırım için araştırma içinde bulunuyorlar. Bu yatırımın zaman isteyen bir konu olduğunu ve genellikle seçilen yerlerin ileriye dönük üzerinde çalışma yapılabilinecek olan yerler olması özenle seçilmekte.

Yatırım Yerinizin Civarı, Yatırımınıza Değer Kazandırır

Başka bir örnek ile açıklayacak olursak; İstanbul’da 3. Havalimanı’nın yakınında bulunan tüm arazilerin büyük çoğunluğu 2 yıl öncesinde satın alınmış ve de fiyatları en az 5 kat kadar artmıştır. İleriye dönük şuanda Kırıkkale ve Lüleburgaz civarındaki keşif ziyaretleri emlak konusunda geldiğimiz noktayı açıkça göstermekte. Kar seviyesi bu kadar yüksek ve de ileriye dönük yatırım söz konusu olunca bilgi edinme mecburiyetinden bu işle meşgul olan vatandaşlarımızın yüzde 70’inin sağlam bilgiler ile dolu olduğu geriye kalan kısımların ise emlak danışmanları ile hareket zorunluluğu bulunmakta. Aksi taktirde emlak piyasasında dolandırıcılık oranı da %20’lerde. Hem dolandırılmamak, hem de yatırımlarınızı doğru yönetmek için oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.