Emlak Danışmanlarının Evini Satmak İsteyenleri Nasıl Yönlendirmesi Gerekir?

Emlak piyasalarında devamlı olarak görülen dalgalanmalar genellikle evini satışa çıkarmak isteyen ev sahiplerini tedirgin edebilir. Peki, bu noktada emlak profesyonellerinin evini satmak isteyenleri nasıl yönlendirmesi gerekir? 

Emlak piyasalarında devamlı olarak görülen dalgalanmalar genellikle evini satışa çıkarmak isteyen ev sahiplerini tedirgin edebilir. Peki, bu noktada emlak danışmanlarının evini satmak isteyenleri nasıl yönlendirmesi gerekir?

Emlak danışmanları, her ne kadar kendilerine oluşturdukları portföy sonrasında sadece alıcılar ve kiracılar ile iletişim kuracaklarını düşünseler de, mülk sahiplerinin bilgilenmesini sağlamak ve zaman yönetimi konusunda haberdar olmalarını sağlamak; başarılı bir satış süreci geçirmek adına oldukça önemlidir. Bu yüzden emlak danışmanlarının ev sahiplerini nasıl yönlendirecekleri konusunda da oldukça donanımlı olmaları gerekir.

  • Öncelikle satışa çıkarılması planlanan gayrimenkulün piyasadaki değerinin bir araştırılması gerekir. Önceki yılın rakamlarının sizi şaşırtmasına izin vermemeli ve araştırmanızı son 3 ay ya da 6 aylık süre zarfındaki değerleri araştırılmalıdır.
  • Eğer ki satışa çıkarılması planlanan mülk eşyaları bir konut ise, evde bulunan eşyalar için bir liste çıkarılmasında fayda var. Üstelik bu liste alıcılar açısından da bir kılavuz görevi görecektir.
  • Bu noktada Pazar eğilimleri de önemsenmelidir. Evini satmayı planlayan ev sahibinin semti gibi semtlerde dalgalanan fiyatlar dikkate alınmalıdır. Çünkü söz konusu olan bu eğilimler bazen var olan kompozisyonları alarak gelecek dönemdeki kompozisyonlarda değişiklik yaratabilir.
  • Emlak danışmanlarının ev sahibine karşı her zaman dürüst olması gerekir. Örneğin, satıcının evinin pahalı bir alıcısı olmayacağını ona anlatmaya çalışması, düşük fiyatlı evlerin ise pazarlardaki değerini anlatmaları gerekir.
  • Ayrıca emlak danışmanlarının ev sahiplerine evinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamayı istediklerini anlatmaları da gerekir. Satıcı tarafından evin gerçek değeri hakkında inanmadığı bir düşüncesi var ise, bunu öğrenmesini sağlamalıdırlar.
  • Ev sahibinin, satışın önemini anlamasına yardımcı olunmalıdır. Her an satışı gerçekleştirmek için hazır olması sağlanması gerekir.
  • Öte yandan evini satmayı planlayan kişinin Pazar kararına ve emlak danışmanına güvenmesini sağlamak gerekir.
  • Satılacak olan gayrimenkulün fiyatının, ilan süresi boyunca sabit kalması gerektiğini ve bunun ne denli önemli olduğunu ev sahibine anlatmak gerekir. Devamlı olarak değişiklik gösteren fiyatların potansiyel alıcılar üzerinde bir güvensizlik etkisi göstereceğini anlamalarını sağlanmalıdır.
  • Gayrimenkul için satış ilanı verildikten sonra, alıcıların mülkü görmek isteyeceğini ve ev sahibinin buna göre kendini ayarlaması gerektiğini de anlatmak gerekir. Ayrıca satış ilanı süresi uzadıkça mülkün değerinin düştüğünü de ev sahibinin bilmesi gerekir.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.