GayrimenkulEks

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Ekspertiz raporu bir çok açıdan oldukça önemlidir. Çünkü var olan gayrimenkullerin yıllar içerisinde değerleri artar ya da azalır. Doğru bedel artışı ve azalmasının takibi için önemli bir prosestir.

Örneğin; Zaman konutlarda yıpranma ve eskime gibi fiyatında ya da kalitesinde düşüş göstermesine neden olurken, bazı durumlarda da konutun bulunduğu yerin değer kazanması neticesinde değeri artış gösterebilir. Bu durumda ekspertiz raporuna başvurarak konutun güncel değeri hakkında bilgi sahibi olunması en sağlıklı fiyat belirleme yöntemi olacaktır.

Gayrimenkul de Ekspertizin Önemi

Gayrimenkullerde ekspertiz yapılmadan satış, sigorta ve buna benzer işlemler yapılamamaktadır. Örneğin bir gayrimenkulünüz var ve sigorta yaptırmak istiyorsanız, en basit DASK poliçesi için bile gayrimenkulün bina değeri, eşya değeri ekspertizi yapılır. Bu ekspertizler doğru yapılamaz ise, herhangi bir hasar durumunda hatalı yapılan ekspertizlerin sebebiyle doğru hasar ödemeleri yapılamaz ve değerin altında ödemeler yapılabilir.

Bir diğer önemli konuda gayrimenkulün zaman içerisinde değerinin artışı ve azalması mümkündür. Bu sebeple bu değer dalgalanmalarının da takip edilip, anlaşılabilir olması açısından ekspertiz raporları büyük önem taşımaktadır.

Gayrimenkul ekspertizlerin de konu hakkında bilgi sahibi olmayan(bina değerlemeleri için inşaat mühendisi, eşya değeri değerleme uzmanı) mesleki yeterliliğe sahip olmayan kişiler tarafından yapılacak ekspertiz raporunun hatalı olması çok olasıdır. Bu hatalı çalışmalar da gayrimenkullerde hatalı bedel ve bedel artışlarına sebep olmaktadır.

Ekspertiz Raporunun Gerekleri

Ekspertiz raporunun doğru yapılması önem taşımaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bina ve eşya değerleri için inşaat mühendisi ve sigorta şirketlerinin ve spkların vermiş olduğu eğitimleri almış hatta spk(sermaye piyasası kurumu) lisanslarına sahip meslek erbaplarının hazırlayacağı raporların doğruluğu kabul görecek ve hatasız olacaktır. Bu açıdan da gayrimenkul ekspertizleri büyük önem taşımaktadır. Hatasız ve doğruluğunun da lisanslı mühendisler tarafından yapılması önem teşkil etmektedir. Doğru bedelleme ve bedel artışları ve bunlar gibi durumlarda bu hazırlanan raporların doğruluğu kişilerin zarar görmemesi için hukuki olarak da önem taşımaktadır.

Benzer:  SPK Sınavı Nedir?
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ