Eksper nasıl olunur? sorusunun cevabını merak edenlerin öncelikle 4 yıllık üniversitelerden mezun olmaları gerekmektedir.

Ancak İnşaat Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama, Hukuk ya da Mimarlık bölümlerinden mezun olmanın, özellikle bankaların eksper taleplerine direk uyumlu olmaları adına avantaj sağlayacağı bilinmelidir. Çünkü üniversitelerin bu bölümleri bankaların özellikle talep ettikleri kriterleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca üniversitelerin bahsettiğimiz bölümler haricinde Emlak ve Emlak Yönetimi, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümleri ve bunlara ek olarak Taşınmaz Değerleme bölümleri de eksper olmak için mezun olunması gereken öncelikli bölümler arasında yer almaktadır.

Emlak Yönetimi bölümü 2 yıllık meslek yüksekokulu olduğundan, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme bölümüne dikey geçişle 3. ve 4.sınıflardan itibaren eğitime devam edilebilir. Ayrıca üniversitelerin 4 yıllık eğitimi verilen Jeoloji Mühendisliği ve İktisat Bölümü gibi ilgili bölümlerinden mezun olan bireylerin de bu mesleği seçebilme olanakları vardır.

Mezun olan öğrencilerin alan üzerinde gerekli stajlarını yapmaları gerekmektedir. Ayrıca 3 yıllık bir deneyimin ardından Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak geniş iş olanaklarından faydalanmak mümkündür. Konut Eksper Uzmanı olabilmek için 1 yıl süre ile konuyla ilgili alanda bir eksper firmasında çalışmış olmak gerekli ve yeterlidir.

4 Yıllık üniversite mezunları için, yılın belirli dönemlerinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nun kendi internet sitesinde yer alan lisans sınavları bölümünden sınavlar, sınav başvurularında izlenmesi gereken yollar, verilmesi gereken dersler, sınav tarihleri gibi ilgili bilgilere ulaşmak mümkündür. Lisanları almaya hak kazanarak SPK tarafından Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ya da eksper olarak tanınanlar ekspertiz firmalarında veya kabul edildikleri bankalarda istihdam edilirler.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Sigorta Eksperi olabilmek için bireylerde taksirli suçlar haricinde herhangi bir suçtan hüküm giymiş olmama şartı aranmaktadır. Sigorta eksperi ruhsatı kara, deniz, hava ve demir yolu araçları; yangın, doğal afet, kaza ve ferdi kaza, sağlık ve hastalık, mühendislik ve benzerleri gibi her branş için ayrı olarak verilmektedir.

Aynı zamanda birden fazla emlak değerleme uzmanı firmasında çalışmak ya da emlak komisyonculuğu yapmak gibi etik dışı davranışlarda bulunmamak da bu sektörde güvenilir bir uzman olmak açısından önemli bir kriterdir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

twenty − eleven =