GayrimenkulEks

Edirne’de Ev Fiyatları 1 Günde 60.000 TL Arttı!

Edirne’de Ev Fiyatları 1 Günde 60.000 TL Arttı!

Edirne’de ev fiyatları 1 gün içinde 60.000 TL artış  yaşadı.

Edirne’de yaklaşık olarak 35.000 kişinin ikamet ettiği 3 mahallede “yerinde kentsel dönüşüm” yapılacak. Yapılacak olan bu proje ile konut fiyatları 1 günde fırladı

Yerinde kentsel dönüşümün denetimini yapacak olan Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Edirne’de konut fiyatların artış yaşamasının çok normal olduğunu söyleyen Gürkan, proje açıklandıktan sonra söz konusu 3 mahallede binaların fiyatlarının ortalamanın altında olduğunu, konut satışlarının önemli oranda durgunluk yaşadığını, fiyatların çok fazla arttığını, emlakçıların 40.000 ile 60.000 TL arasında fiyat artışları yaptıklarını söyledi.

Analiz Çalışmaları 11 Ay Sürdü

Yerinde kentsel dönüşüm yapılacak olan mahalleler; Murat, Kocasinan ve Fatih Mahallesi. Yaklaşık olarak analiz çalışmalarının 11 ay sürdüğünü söyleyen Gürkan, 1500 dönüm büyüklüğündeki alan için deprem yönetmeliğinin dışında olan ve yapı stokları eski olan konut sayısının 8.034, iş yeri sayısının ise 460 olduğunu söyledi. Gürkan, bu alanların yerinde kentsel dönüşüm yapılacak olan alanlar olarak belirlendiğini söyledi.

Edirne’de Ev Fiyatları Son Durum

Edirne’nin en gözde mahallelerinden biti olan ve Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’ne yakın mesafede bulunan birinci Murat Mahallesi’nde ev satış fiyatları 40.000 TL ile 60.000 TL arasında değişen rakamlarda artış gösterdi.

Üniversite öğrencilerinin en fazla tercih ettiği mahallede 150.000 TL olan konut fiyatları 210.000 TL’ye yükseldi.

Benzer şekilde Fatih Mahallesi’nin 446 evi olan birinci kısmında da konut satışları durdu. Öncesinde 140.000-150.000 TL arasında olan 3+1 evler şimdi 200.000 TL.

8.035 Daire ve 460 İş Yeri Yıkılacak

Edirne’deki o 3 mahallede 8.035 daire ile 460 iş yerinin yıkılacağını ve tekrardan yapılacağını söyleyen Gürkan, analiz çalışmalarının bittiğini, vatandaşların can ve mal güvenliklerinin artık sağlanacağını, 1970’li senelerde yapılan o yapıların şuanki deprem yönetmeliğine uymadığını, tehdit edici çok fazla unsurun bulunduğunu, binaların çok fazla yaşlı olduğunu, elektrik tesisatlarını, su tesisatlarının çok eski olduğunu, yapıların o günün teknolojisi ile yapıldığını söyledi.

Yeni yapılacak yapıların Selimiye Camii’nin siluetine etki etmeyeceğini söyleyen Gürkan, caminin kapanmayacağını söyledi.

Benzer:  Konut Fiyatları Yeniden Yükselişe Geçecek!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ