Emlak Depremler Kentsel Dönüşümü Zorunluluk Haline Getirdi!

Depremler Kentsel Dönüşümü Zorunluluk Haline Getirdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki son dönemlerde yaşanan depremlerin Türkiye’yi kentsel dönüşüme doğru ittiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Şanlıurfa’daydı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte Şanlıurfa’ya giderek Kent Vizypnu ve Yapı İnşaat Sektör Kurulu Toplantısı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sektörü temsilcilerinin problemlerini ve görüşlerini dinledi. Özhaseki, Şanlıurfa’da planlanan kentsel dönüşüm projelerinden ve kentin yapılaşmasından da bahsetti. Türkiye’de son yüzyılda yaşanan pek çok yüksek şiddetli depremin kentsel dönüşümü zorunlu hale getirdiğine dikkat çeken Bakan, son yüzyılda ülkemizde 6 şiddetinde ve daha yüksek deprem sayısının 56 adet olduğunu, bu depremlerde toplam 83 bin kişinin hayatını kaybettiğini, maddi kaybın ise 100 milyar dolardan fazla olduğunu, bu durumun Türkiye’yi kentsel dönüşüme ittiğini söyledi.

İçinden Çıkılmaz Zor Bir Durum Ortaya Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanı, yapılan hatalar sebebiyle geçmişi eskiye dayanan şehirlerin büyük sıkıntılar yaşadığını, bu sıkıntıların çözümü için adımların doğru bir şekilde atılması gerektiğini, bazı belediyelerin yapılaşma konusunda adımlarının yanlış olduğunu, bir yandan göçler devam ederken, bir diğer yandan belediyelerin iki ayrı tavır içinde olduklarını, bir grup belediyenin sadece gecekonduları yıktığını, diğer grubun da ideolojik davranış sergileyerek gecekondulara müsaade ettiğini, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin çevresinde çok sayıda gecekondu olmasının nedeninin bu tavırlar olduğunu, sonuç olarak içinde çıkılması zor bir durumla karşılaşıldığını belirtti.

Kentsel Dönüşüm Bir Zorunluluk Oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak konuya yeni bir anlayış getirdiklerini, Türkiye olarak kadim şehirlere sahip çıkma çabalarının olmasına rağmen gelinen noktada kimliksiz ve sağlıksız şehirlere sahip olduğumuzu, bir deprem ülkesi olduğumuzu, Türkiye topraklarının yüzde 66’lık kısmının birinci ve ikinci derece deprem kuşağında olduğunu, son yüzyılda ülkemizde 56 adet 6 şiddetinde ve daha büyük deprem yaşandığını, bu depremlerde hayatını kaybeden kişi sayısının 86 bin olduğunu, maddi zararın 100 milyar dolardan daha fazla olduğunu, bu yüzden de kentsel dönüşümün Türkiye için bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Dilek Demirler
Dilek Demirler - Siyaset ve Dünya kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

11 − 10 =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,637TakipçilerTakip Et