GayrimenkulEks

Depozito Hakkında Önemli Uyarı! Mutlaka Bankaya Yatırın!

Depozito Hakkında Önemli Uyarı! Mutlaka Bankaya Yatırın!

Bir konut ya da işyeri kiralanırken mülk sahibi tarafından belli bir miktarda depozito talep edilir. Söz konusu olan bu depozitoyu mülkten ayrılacağınız zaman geri alabilmeniz için de ilk etapta mutlaka bankaya yatırmış olmanız gerekir.

Bir ev sahibi ya da dükkan sahibi ile kiracısı arasındaki ilişkiyi düzenleyecek olan kanun Borçlar Kanunu’dur. Bahsi geçen bu kanuna göre; bir mülk sahibinin kiracısından alacağı depozito ya da yapacağı kira artışı için kanun tarafından belirlenen bir sınır mevcuttur. Kira artışları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olara açıklanan ÜFE oranlarına göre belirlenir. Fakat kira sözleşmesi yapılırken ödenen depozitonun nerede tutulması gerektiği hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

En Fazla 3 Aylık Kira Alınabilir

Borçlar Kanunu’nda yer alan ilgili maddeye göre, depozito için koyulan maksimum sınır 3 aylık kira bedelinin aşmamak sureti iledir. Örnek ile anlatılacak olursa, bir aylık kira bedeli 1000 TL olan bir konut için mülk sahibi en fazla 3000 TL depozito talep edebiliyor. Genellikle mülk sahipleri 1 ya da 2 aylık kira bedeli kadar depozito talep ederken, kiracı tarafından verilen bu depozitonun nerde tutulması gerektiği de büyük önem taşıyor. Kanun koyucu ise bu konu kiracıyı koruyacak hükümler getiriyor.

Bahsi geçen bu depozito, kiracı tarafından mülk sahibine güven verebilmek maksadıyla veriliyor. Söz konusu olan bu güvence parası ise, kiracı ve mülk sahibinin ortak olarak açmış oldukları banka hesabında tutulması gerekiyor. Böylelikle banka hesabında bulunan bu para ancak her iki tarafın izni ya da netleşmiş olan bir icra takibi ve mahkeme kararı ile geri iade edilebiliyor.

Benzer Haber:  Emlak Konut Kazandırıyor!

Paranız Yanmasın

Öte yandan depozitonun bankada muhafaza edilmesi, süre içerisinden enflasyondan dolayı oluşacak herhangi bir değer kaybını da engellemiş oluyor. Yani 10 sene sonrasında kiracı mülkten ayrıldığında, bankaya yatırmış olduğu bu depozito pul olmaktan kurtulmuş oluyor. Bu nedenle de 2 – 3 bin TL’lik depozitonuzun yanmaması adına kira sözleşmesinin başında paranızı banka hesabına yatırmanız gerekiyor.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Diyarbakır Sur İçin Yeni Dönem Başlıyor!
Dikkat! 1 Haziran’dan Sonra O Binalara Yapı Ruhsatı Verilmeyecek!
3. Havalimanı İle Bilet Fiyatları Düşecek Mi?
3 Yönetmelik Değişti! Artık Ön Ödemeli Konut Satışlarında Sigorta Zorunluluğu Var!
87.000 Asansöre Kırmızı Etiket, Firmalara ise 7 Milyon TL Ceza
Gebze-Darıca Metro Hattı İçin İhale Tarihi Belirlendi!
İnşaat Sektörü Dünya Çapında Büyümesini Sürdürecek!
2018 TOKİ Malatya Darende Konutları! Son Başvuru: 30 Mart!
Dar Gelirliler için 285 TL’den Başlayan Taksitle 2018 Kars Sarıkamış Konutları!
İşte Dünya Borsasının Toplam Değeri!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ