Darbe Girişiminden Bu Yana: Gayrimenkul Sektörü!

İşte bu sektörün negatif etkiyi ülke üzerinden kaldırabilmek için gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar…

Türkiye bugün, 15 Temmuz Darbe Girişiminin 1. Yıl dönümünü yaşıyor. Demokrasi ve hükümet yönetimini ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleştirilen bu terör eyleminin negatif etkilerini ülke üzerinden kaldırabilmek adına, ekonomik önlemler ve teşvikler piyasaya çıkarıldı. Söz konusu olan bu teşvik, düzenleme ve kampanyalar tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de gerçekleştirildi.

İşte bu sektörün negatif etkiyi ülke üzerinden kaldırabilmek için gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar…

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Emlak Konut GYO kollarını sıvayarak kampanya seferberliği için duyuru yaptı ve beraberinde çalıştığı 60 şirketi de bu seferberliğe davet etti.

Darbe Girişimine karşı koymak için hayatını kaybeden şehitlerin aile ve yakınlarına 25 Temmuz 2016’da kamuda istihdam ve faizsiz konut kredisi sağlandı.

Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) menfaatine yönelik faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların 5 bin 401 adet tapu senedi devletin eline geçti.

Vatandaş için 94 bin Türk Lirası faizsiz kredi imkanı tanındı, Emlak Konut GYO ve TOKİ tarafından, kendilerinden konut alanlar için, konut borcunu kapatanlara yüzde 20 indirim yapıldı.

Konut için kredi faizleri 1 puanın altına düşürülürken, söz konusu olan bu kredilerdeki en düşük faiz oranı yüzde 0.80, en fazla faiz oranı ise yüzde 0.99 olarak gerçekleştirildi.

150 metrekarenin üzerinde olan konutlardaki KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülürken, 2016 yılının Eylül ayında başlamış olan bu indirimin, bu yılın sonuna kadar sürdürüleceği belirtildi.

Maket üzerinden gerçekleştirilen konut satışları için de yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre, tüketiciler, hiçbir neden belirtmeksizin sözleşme tarihinden itibaren 24 ay içerisinde sözleşmeden cayabilecek ve bu cayma karşılığında ise yüzde 8 oranında bedel ödeyecek.

Ayrıca Damga vergisi içinde yeni bir düzenleme yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan düzenleme ile ön ödemeli satış sözleşmelerinde binde 9,48 oranında olan damga vergisi sıfırlanmış oldu.

Konutların metrekare hesaplaması değiştirildi, Planlı İmar Yönetmeliği’ne göre hesaplanacak olan metrekarelere balkonların dahil edilmemesine karar verildi.

Darbe girişimine katkıda bulunan vatan hainlerinin hak ettikleri cezaya ulaşmasını dilerken, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ise tekrarının yaşanmamasını diliyoruz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.