Dar Gelirliye Kiralık Daire TOKİ’den!

Hükümet, dar gelirli vatandaşa normal kira bedelinin dörtte biri fiyatına konut kiralayacak!

Hükümet, dar gelirli vatandaşa normal kira bedelinin dörtte biri fiyatına konut kiralayacak!

TOKİ, yepyeni bir uygulama ile dar gelirliye umut oluyor. Portföyünde yer alan konutları uygun fiyata dar gelirliye kiralamaya hazırlanan TOKİ, proje üzerindeki çalışmalarına devam ediyor!

Hükümet, hem dar gelirliye konut sağlamak, hem de elde kalan konutlardan gelir elde etmek amacı ile dar gelirli vatandaşlara konut kiralama projesi üzerinde çalışıyor. Kalkınma Bakanlığı tarafından oluşturulan proje sayesinde, dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için konut üretimi gerçekleştiren TOKİ, şimdi de normal fiyatının dörtte birine vatandaşlara konut kiralamaya başlayacak.

Devletin portföyünde yer alan konutların, dar gelirli vatandaşlara kiralanması yönünde geliştirilen proje, Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Şehir çeperlerinde yer alan TOKİ’lerden sağlanacak kiralık konut için aynı zamanda şehir içinde yer alan TOKİ’ler için gerçekleşmesi de gündeme gelirken, lüks ünvanına sahip sitelerden de belirli oranlarda konutlar bu kiralama işlemleri için ayrılması da görüşülüyor.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen yeni yönetim yol haritası toplantısında gündeme gelen konu ile alakalı, GYODER’in yeni yönetim kurulu başkanı Feyzullah Yetgin, arsa maliyetlerinin düşürülmesi ile konut maliyetlerinin düşeceğini belirterek, kamu kurumları ile kurulacak iş birliği sayesinde yeni düzenlemeler yapılmasını gündeme getireceklerini belirtti.

Aynı zamanda kiralama konusunda değinen GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören de, devletin portföyünde yer alan konutların, dar gelirli vatandaşlara uygun fiyatlar ile kiralanması yönünde Kalkınma Bakanlığı’nın çalışması olduğunu belirtti.

Normal Kiranın Dörtte Biri Fiyatına TOKİ’den Kiralık Daire!

GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, devletin portföyünde yer alan konutların sadece dar gelirli vatandaşlara konut satışı amacıyla bekletilmesine ek olarak, yine dar gelirli vatandaşlara normal kira bedelinin dörtte biri, beşte biri gibi fiyatlara kiralanmasının gündemde olduğunu belirtti.

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin TOKİ, İller Bankası ya da yeni kurulacak bir devlet kurumu vasıtası ile hayata geçirilmesinin mümkün olduğu bilgisini paylaştı.

Güngören, aynı zamanda TOKİ modeli ile hayata geçirilen toplu konutların, şehir merkezlerinden uzak olması sebebiyle, lüks siteler içerisinde belirli sayıda konutların bu proje için ayrılmasının da önünün açılacağını belirtti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.