Çok Katlı Binaların Yerini, Az Katlı Binalar Alacak!

Belediyelere sunulmuş olan Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı sayesinde, birçok münakaşaya neden olan çok katlı binaların yerini, daha az kata sahip olan ve daha çok yatay olarak inşa edilecek olan binalar alacak.

Belediyelere sunulmuş olan Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı sayesinde, birçok münakaşaya neden olan çok katlı binaların yerini, daha az kata sahip olan ve daha çok yatay olarak inşa edilecek olan binalar alacak.

Oluşturulmuş olan bu söz konusu taslağa göre, binanın oturtulacağı taban için koyulmuş olan proje alanının yüzde 40’ını aşmayacak olması koşulu kaldırılacak. Kaldırılan bu şart sayesinde, yüksek apartmanların, gökdelenlerin yerini daha alçak binaların, villaların alması hedefleniyor. Bu taslağa göre yalnızca inşa edilecek olan binaların önünde yer alacak kaldırımlar için 5, yanlarında yer alacak bina içinse 3 metre kadar boşluk bırakılması şartına uyulması gerekecek.

BATÜDER’in (Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği) Başkanı olan Akın Kazançoğlu tarafından konu üzerine yapılan açıklamalarda, imar planına sahip olan arsa meselesinde İzmir içerisinde sorun yaşandığı, bu sebeple de bir takım yeni imar planlarının oluşturulması gerektiği belirtildi.

Alanın Yüzde 40’ını Aşmama Koşulu Kaldırıldı

Söz konusu olan yüzde 40’ı geçmeme şartının ortadan kaldırılması ile beraber arazi karşılığında bina inşa etme durumunda da değişikliğe gidilebileceğini söyleyen Kazançoğlu, bu yeni taslağın daha önce gerçekleştirilmiş olan projeleri bağlamayacağını ifade ederek, inşasına başlanmış olan projelerin herhangi bir değişiklik yapılmadan sürdürüleceğini, fakat 2017 yılının Ekim ayı itibari ile söz konu olan bu yönetmeliğe uygun olacak şekilde binalar inşa edileceğini açıklamalarına ekledi.

Müteahhitler Federasyonu’nun (MÜFED) Başkanı olan Necip Nasır tarafından konu hakkındaki yapılan açıklamalarda ise, söz konusu olan bu Planlı İmar Yönetmeliği Taslağı’nın, 2017 yılı Temmuz ayının ilk günü Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmiş olduğu belirtildi. Fakat Bakanlık tarafından müteahhitler için üç ay gibi bir süre tanındığını da açıklayan

Nasır, bu süreç içerisinde federasyonu yönetmelikle alakalı çalışmalar yürüteceğini ve müteahhitler ile beraber bu yönetmeliğin kendilerine sağladığı avantaj ve dezavantajları inceleyecek olduklarını dile getirdi. Ayrıca 20 Temmuz 2017 ‘de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile bir toplantı düzenleyeceklerine dikkat çeken Necip Nasır, bundan sonra yaşanacak olan süreç ile alakalı olarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.