Çılgın Proje İçin Özel Bir Yasa Hazırlığı Yapılıyor!

2018’in ikinci altı aylık döneminde ihale sürecine start verilecek olan Türkiye’nin çılgın projesi Kanal İstanbul Projesi için özel bir yasa hazırlığı yapılıyor.

Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan ve 2018’in ilk altı aylık döneminde ÇED süreci de içinde olmak üzere hemen her çalışmasının tamamlanarak, ikinci altı aylık döneminde ise ihale sürecinin başlatılacağı Kanal İstanbul Projesi için özel bir yasa hazırlanacak. Konu ile alakalı olarak bazı basın kuruluşları tarafından yapılan haberlere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı söz konusu dev projeye yönelik yapılacakların tek bir noktada toplanması adına bir yasa tasarısı hazırlıyor. Dünya çapında büyük yankılara neden olan ve deniz ticareti açısından adeta bir dönüm noktası olacak olan Kanal İstanbul Projesi böylelikle herhangi bir aksaklık yaşamadan hayata geçirilmiş olacak.

Her Bakanlık Bir Görev Üstlenecek

Kanal İstanbul Projesi dahilinde hemen hemen her bakanlık bir görev üstlenecek. Enerji nakil hatları ile alakalı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, çevre düzenlemesi ile alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarihi kalıntı ve turistik çalışmalar ile alakalı Kültür ve Turizm Bakanlığı, maliyet ile alakalı olarak Maliye Bakanlığı gibi pek çok bakanlık ve kamu kurumu sosyal sorumluluk da alacak. Bu çerçevede kamu kurum ve kuruluşlarının üstlenecekleri görevlerin belirlenmesi ve bunun koordineli bir şekilde gerçekleştirilmesi adına bir kanun hazırlanması için ilgili bakanlığı talimat verildi. Bu doğrultuda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı çalışmalara başlarken, söz konusu kanunun ihale sürecine yetiştirilip Bakanlar Kurulu’na sunulması planlanıyor.

İlgili:  Veraset İlamı Davası Nasıl Açılır? Kimler Açabilir?

Çalışmalar 5 Yılda Tamamlanacak

Bakanlık tarafından yürütülen ön çalışmaya göre, Kanal İstanbul Projesi’nin hayata geçirilememesi halinde İstanbul Boğazı’ndaki gemi sayısının çoğalacağını ve bundan dolayı pek çok riskin ortaya çıkacağı ifade edildi. Projenin inşaatının ise 5 senede tamamlanacağı belirtildi.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.