GayrimenkulEks

Canikli’den “Gayrimenkul Sertifikası Düzenlemesi” Detayları!

Canikli’den “Gayrimenkul Sertifikası Düzenlemesi” Detayları!

Canikli: “Büyük Altyapı Hizmetleri Dahil Edilebilir”

Gayrimenkul sertifikası düzenlemesi geçen hafta yapıldı. Düzenleme hakkında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, büyük alt yapı hizmetlerinin de bu düzenlemeye dahil edilebileceğinin ilk sinyalini verdi.

PROJELERİN DEĞERİNİ ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bir haber ajansına konuştu. Gayrimenkul sertifikası düzenlemesinin projelerin değerini yükselme amaçlı olduğunu söyleyen Canikli, köprülerin düzenlemeye dahil olabileceğini işaret ederek, “Bunu hayata geçirebilmemiz için ek detayların ve modellenmelerin hazırlanması gerekmekte. Söz konusu projelerin kamu malı olmaması gerekmekte. Bunun yanı sıra kira getirisi bulunan projelerde düzenlemeye eklenebilir” şeklinde konuştu.

Köprülerde Düzenlemeye Dahil Edilebilir

Canikli açıklamasında gayrimenkul sertifikası düzenlemesindeki hedefin sektördeki finansal yelpazenin genişletilmesi ve girişimcinin bu taşınmazlara yatırım yapmasını sağlamak olduğunu kaydetti. Bu noktada büyük çaplı altyapı projelerine ve köprülere işaret eden Canikli, “Söz konusu düzenleme dahilinde bazı hizmetler değerlendirilebilir. Kira getirili bazı projelerde düzenleme kapsamına alınabilir” diyerek bu projelerinde düzenleme kapsamına alınabileceğini işaret etti.

Söz konusu gayrimenkul sertifikası düzenlemesi ardından ilk ihraç TOKİ ile Makro İnşaat iş birliğinde üretilecek proje kapsamında hayata geçmişti. İhraçtaki toplam getirinin ise 143 milyon 240 bin TL olması öngörülmüştü. Bu kapsamda TOKİ, halka arz noktasında toplam 239 milyon 200 bin liralık gayrimenkul sertifikasının ihracı için ilgili kuruma başvuru yaptı. Sermaye Piyasası Kurulu bu başvuruyu geçen haftanın son gününde yayımladığı bültene dahil etmişti.

Sistemin en büyük avantajının ise küçük yatırımcının gayrimenkul projelerinde yer almasını sağlaması olarak gösterildi. Buna göre yatırımcı bu projelerde metrekare olarak yatırım yapabiliyor.

Benzer:  Turan: Kentsel Dönüşüm Bir Zenginleşme Aracı Değil!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ