O Bölgelere Metro Piyangosu Vurdu!

Türkiye de bir ilk olan sürücüsüz metrosu Üsküdar – Çekmeköy Metro Hattı, sınırları içerisinden geçtiği geçmiş olduğu o mahallelerdeki konutlara adeta “metro piyangosu” olarak vurdu. Üsküdar Fıstıkağacı’nda metrekaresi 2 bin 500 TL olan konutlar, sürücüsüz metro hattının ardından 4 bin 600 TL’ye fırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz Cuma günü açılışı gerçekleştirilen Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı, geçiş güzergahı üzerinde bulunan toplam 13 mahalledeki konut fiyatları için adeta talih kuşu niteliğinde oldu. Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olan bu hattın geçiştiği noktalarda yer alan konutların fiyatları, değerine değer katladı. Fıstıkağacı’nda mevcut bulunan markalı konut projelerindeki bir konutun en az metrekare fiyatı metro öncesinde 2 bin 500 TL civarında satılırken, metro hattından sonra 2 katından fazla değer katlayarak 4 bin 600 TL’den satışa sunulmaya başlandı. Bağlarbaşı’nda ise 3 bin civarında olan metrekare fiyatları 5 bin 200’e, Kısıklı’daki fiyatlar yüzde 72 oranında prim artışı ile 3 bin 800 TL’ye ve Ümraniye, Yamanevler, Çarşı, Çakmak’taki konutlar ise 4 ile 5 bin TL bandına kadar artış gösterdi.

En Çok Prim Artıran Bölge Ihlamurkuyu Oldu

Söz konusu metro hattının istasyonları arasında en çok prim artıran bölgelerin, yeni yeni gelişme gösteren bölgeler olduğu tespit edildi. Bu bölgelerde konut fiyatlarının değerinin yüzde 100’ün üzerine çıktığı gözlemlendi. Ihlamurkuyu’da konutlar yüzde 166 oranıdan prim artışı ile 2 bin TL’den 3 Bin 200 TL’ye yükselterek, en çok prim artışı yapan bölgelerinde başında yer aldı.

Hattın Geri Kalanı 2018 Haziran’da Açılacak

Başlıbaşına metro hattı incelemeye alındığında ise, söz konusu hattın en büyük avantajının pek çok bölgeye olan süreleri azaltması oldu. Buna göre Sancaktepe ile Üsküdar arası 27 dk, Karta 62 dk, Ümraniye 15 dk, Yenikapı 39 dk, Taksim 47 dk ve Havalimanı ise 71 dk kadar düştü. Şimdilik 9 istasyonun hizmet vermeye başladığı hattın diğer kısımlarının ise Haziran 2018 tarihine kadar hizmete gireceği bilgisine yer verildi.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.