Binalarda Yeni Dönem Başlıyor!

Önceki zamanlarda bir daire başına bir oda yapılırken, artık en küçük evlerde yatak odaları 9, banyo 3, oturma odaları 12, tuvalet 1,2 ve mutfaklar 3,3 metrekare olacak.

Binalarda Yeni Dönem Başlıyor!

Önceki zamanlarda bir daire başına bir oda yapılırken, artık en küçük evlerde yatak odaları 9, banyo 3, oturma odaları 12, tuvalet 1,2 ve mutfaklar 3,3 metrekare olacak.

Binalarda yeni dönem başlıyor. Müteahhitlerin bilhassa kentsel dönüşüm projelerinde 25 ile 30 kata kadar artırdığı kat yoğunluğu Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin bina oturum tabanın yüzde 40 seviyesinden yüzde 60 seviyesine artırması ile beraber düşüş gösterecek. Önceki dönemlerde 1200 metrekarelik büyüklükteki alana yüzde 40’lık taban oturumu ile 480 metrekarelik alana yapı inşa edilirken, yönetmelikte düzenleme ile bu alan 720 metrekareye kadar yükseldi. Bu ne demek oluyor? Öncesinde bir arsaya 5 kat çıkılırken şimdi 3 katlı yapı inşa edilebilinecek.

1+0 Daireler Tedavülden Kalkacak!

Yönetmelikte yapılan yeni düzenlemelerden bir diğeri ise stüdyo daireler. Stüdyo dairelerin ücretleri 1+1 ve 2+1 evlere göre daha uygun olduğundan öğrencilere, öğrencilerin yanı sıra ise yeni evli çiftlere son zamanlarda satışlar çok fazla gerçekleştiriliyor. Ancak artık 1+0 dairelerin yapılmasına son verilecek. Yapılan yeni dairelerin net büyüklükleri toplamda 28,5 metrekareden daha az olamayacak. Böylelikle evin içinde ayrı bir odanın olması zorunlu tutulacak.

En Az 9 Metrekare Ek Oda Yapılması Zorunlu!

Eski yönetmelikte yatak odası ile oturma odası için kesin bir büyüklük iade edilmediği için müteahhitler istedikleri gibi yapı inşa edebiliyorlardı. Ancak artık daireler için kesin maddeler geldiğinden oturma odalarına ek olarak en az 9 metrekare büyüklüğünde bir odanın daha yapılması zorunlu olacak. Yönetmelik, konut projelerinde ortak alan olarak gösterilen yerlerde de önemli revizeleri beraberinde getiriyor.

Bina Renklerini Belediyeler Belirleyecek!

Eski yönetmeliğe göre, her kata özel kat bahçesi yapmam mümkündür. Fakat yeni yönetmelik ile beraber iki katta bir bahçe yapılmasına izin verilecek ve bu kat bahçeleri ortak alan olarak belirlenecek. Yol ve kaldırımların araba parkı kullanılmaması için park ile meydanların alt bölgelerine otopark yapılacak. Diğer bir yandan ise isteyen kişi binayı istediği renge boyayamayacak. Renkler, o bölgede daha güzel bir görünüm oluşması için belediyeler tarafından belirlenecek. Yine benzer şekilde inşası bitmiş binalar için de renkler belediyeler tarafından belirlenecek.

Binalarda Yeni Dönem!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, terasların ortak kullanım alanı olacağını söyledi. Havuz, bahçe düzenlemelerinin teraslara yapılacağını söyleyen Erilkun, önceki dönemlerde bu uygulamaların Büyükşehir Yönetmeliği ile yapıldığını, artık buna gerek kalmadığını belirtti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.