Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!

bina-izin-belgelerinde-daire-sayisinda-artis-goruldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2017 yılına dair Yapı İzin İstatistikleri açıklandı. Belediyelerin verdiği bina izin belgelerinde bina sayısı yüzde 1.7 azalma görüldü.

İzin Belgesi Verilen Binaların Yüzölçümünde Yüzde 6.6 Artış

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2017 yılı ile ilgili Yapı İzin İstatistikleri açıklandı. Açıklanan verilere göre yapı kullanımları için izin belgesi alan binaların yüzölçümlerinde yüzde 6.6 oranında artış oldu. Belediyelerin verdiği yapı kullanımı izin belgelerinin sayısı 2017 yılında, 2016 yılına göre yüzde 1.7 oranında azaldı. Belge verilen binaların yüzölçümü yüzde 6.6 oranında, binaların değeri yüzde 28.2 oranında, daire sayısı da yüzde 8.9 oranına artış gösterdi.

94.2 Milyon Metrekare Konuta Kullanım İzin Belgesi

2017 yılında izin belgesi verilen binaların toplam yüzölçümü 161.1 milyon metrekare olarak kayıtlara geçti. Bu rakamın 94.2 milyon metrekarelik kısmını konutlar, 35.7 milyon metrekarelik kısmını konut dışı binalar, 31.2 milyon metrekarelik kısmını da ortak kullanım alanları oluşturdu. Kullanım amacına göre sıralandığında en yüksek payın 121.3 milyon metrekare ile iki ve ikiden fazla daireli binalar ilk sırada yer aldı.

İlgili:  Tahliye Taahhütnamesi Nedir? Şartları Nelerdir?

820 Bin Daireye İzin Belgesi Verildi

Yapı sahipliklerine göre en büyük pay 138.9 milyon metrekare ile özel sektörün oldu. İkinci sırada 18 milyon metrekare ile kamu sektörü binaları yer alırken, üçüncü sırayı 4.2 milyon metrekare ile yapı kooperatifleri aldı. Toplam izin belgesi verilen daire sayısı 820 bin 526 olurken, özel sektörde izin belgesi verilen daire sayısı 756 bin 207 adet, kamu sektöründe izin verilen daire sayısı 45 bin 633 adet, yapı kooperatiflerinde izin verilen daire sayısı da 18 bin 686 adet oldu.

İstanbul Birinci Sırada Yer Aldı

Binaların toplam yüzölçümlerine göre değerlendirildiğinde en çok binalara kullanım izin belgesi verilen şehir İstanbul oldu. İstanbul’da 28.2 milyon metrekare binaya izin belgesi verilirken, Ankara’da 16.1 milyon metrekareye, İzmir’de 8.9 milyon metrekareye izin belgesi verildi. Yüzölçümü olarak en az izin belgesi verilen şehirler Hakkari, Şırnak ve Ardahan olarak sıralamaya girdi.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.