Emlak Başbakan Yardımcısı Şimşek: Deprem Sigortası Zorunlu Olacak!

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Deprem Sigortası Zorunlu Olacak!
B

Zorunlu Deprem Sigortasının daha yaygın hale getirilmesi için Hazine olarak çalışmalarda bulunduklarını söyleyen Şimşek, ülkedeki sigortalılık oranını yüzde 100 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2000 ile 2017 dönemleri arasında Türkiye’de düzenli ve devamlı olarak zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptıranların toplam nüfusa oranının yüzde 2 seviyesinde olduğunu, bu oranın çok düşük olduğunu söyledi.

2000 ile 2017 dönemleri arasında Türkiye’de zorunlu deprem sigortası yaptıranların sayısının çok fazla düşük olduğunu söyleyen Şimşek, sürekliliğin sağlanması, düzen olması ve deprem sigortasının herkesin yaptırması için herkesi yakından ilgilendirecek çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Deprem Sadece Bulunduğu Bölgeyi Etkilemiyor!

Depremin yapısı gereğince yalnızca bulunduğu bölgeyi sarsmadığını, deprem  tüm Türkiye’nin etkilendiğini, bunun aynı zamanda ekonomiyi de çok fazla sarstığını söyleyen Şimşek, depremin ülkemizde en çok karşılaşılan afet türü olduğunu söyledi. 1999 Marmara Depremi‘nin ülkemizde çok fazla can ve mal kaybına sebep olduğunu, karşılaşılan zararların en aza indirilmesi için zorunlu deprem sigortası hizmeti sağlayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulduğunu söyleyen Şimşek, söz konusu kurumun 2000 yılından bugüne kadar faaliyet içinde olduğunu söyledi.

Her İki Evden Biri Sigortalı

Hem mevzuat düzenlemeleri kapsamında hem de DASK’ın yürüttüğü çalışmalar kapsamında Türkiye’de zorunlu deprem sigortası yaptıran 8 milyon vatandaşın olduğunu söyleyen Şimşek, sigortalılık oranı değerlendirildiği zaman yüzde 46 seviyesinin üzerine çıkıldığını, şuanda ülkemizde her iki evden birinin sigortasının olduğunu söyledi.

Kurum 176 Milyon Lira Tazminat Ödedi

Kurulduğu günden bugüne kadar DASK’ın meydana gelen toplamda 558 tane hasar yapıcı deprem sonrasında 23.019 adet hasar dosyasının bulunduğunu söyleyen Şimşek, bu dosyalar için kurumun 176 milyon lira  tazminat ödediğini, kurumun deprem hasarlarına karşı ödeme kapasitesinin ise 15 milyar lira tutarının üzerinde olduğunu söyledi.

Nüfusun Yarısından Fazlası 1. ve 2. Deprem Kuşağında!

Türkiye’deki nüfusun yüzde 66’lık kısmının 1. ve 2. deprem kuşaklarında yaşadıklarını söyleyen Şimşek, toplam nüfusun yüzde 70’nin bu bölgelerde yaşadıklarını düşündüğümüzde deprem olmasına karşın çok daha hazırlıklı olmamız gerektiğini, bu nedenle de zorunlu deprem sigortası yapılmasının yaygın hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Şimşek Açıkladı! Zorunlu Deprem Sigortası Zorunlu Olacak!

Zorunlu Deprem Sigortasının daha yaygın hale getirilmesi için Hazine olarak çalışmalarda bulunduklarını söyleyen Şimşek, ülkedeki sigortalılık oranını yüzde 100 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini, bu nedenle de düzenli aboneliği olan Türkiye’deki tüm konut ve binalara sigorta yapılması için çağrıda bulunacaklarını söyledi.

Mevcut halde sigorta poliçeleri olup yenilemeyenler için de çağrıda bulunacaklarını söyleyen Şimşek, otomatik sigortalama ve prim tahsilatlarının yapılması için mekanizma tesisi edileceğini açıkladı.

Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,498BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,358TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,825TakipçilerTakip Et