Başarılı Bir Konut Fotoğraflaması İçin 10 Özel İpucu!

Bir gayrimenkulü satabilmek ya da kiraya verebilmek için müşteriler üzerinde olumlu yönde bir etki sağlayabilmeniz gerekir.

Bir gayrimenkulü satabilmek ya da kiraya verebilmek için müşteriler üzerinde olumlu yönde bir etki sağlayabilmeniz gerekir.

Bunu başarmanın en önemli yolu da etkili konut fotoğraf çekimleridir. Çünkü müşteriler kiralayacakları ya da satın alacakları gayrimenkulün önce görsellerini, ardından da kendisini görmek isterler. İşte gayrimenkul sektöründe fotoğraf çekmenin ince ayrıntıları…

1Profesyonel Fotoğraf Makinesi Edinin

Profesyonel danışmanlık ofislerinde profesyonel bir fotoğraf makinesinin olması günümüz şartlarında mecburiyet gerektirir. Çünkü bu sektörde internet ilanları verirken, öncelikle müşterilerinize görsel olarak sunum gerçekleştirmeniz gerekir. Unutmayın! Bir firmanın profesyonel bir fotoğraf makinesi ile sunum yapması, diğerlerinden daha kaliteli olduğunun ispatıdır.

Her ne kadar profesyonel bir fotoğraf makinesi edinmeniz konusunda tavsiye vermiş olsak da, bu tavsiyemizin bütçenizi yormayacağına emin olabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte 500 – 1.000 Türk Lirası bandında oldukça işlevsel fotoğraf makineleri mevcuttur.

2Çekim Esnasın Işığa Dikkat Edin!

Başarılı bir fotoğraf çekimi gerçekleştirmede en önemli etken ışığın yönünü doğru ayarlayabilmektir. Işığın gölgelere şekil vermesine, yansımalara etki etmesine ve istediğiniz alanı ya da objeyi aydınlatmasına dikkat etmelisiniz.

Örneğin üstte eklediğimiz fotoğrafta yer alan ışık, oldukça hatalı kullanılması sebebiyle oda içerisindeki hiçbir detay fotoğrafı inceleyen tarafından fark edilememektedir. Bu yüzden, çektiğiniz fotoğraflarda ışık ayarı yapmaya gerekli özeni göstermeli, doğru konumdan fotoğraf çekmelisiniz. Bunun için de tecrübe kazanmak adına odanın her noktasından fotoğraf çekerek, bu fotoğraflardan en iyi olanları seçebilirsiniz.

3Odak Noktasını Ayarlayın

Bu sektördeki birçok kişi bir evin odalarını çekerken genellikle geniş modda çekmeye çalışıyor. Fakat ne yazık ki tercih edilen bu mod yanlış bir moddur. Çünkü kullanılan geniş lenslerde köşelerde zorumlalar görülebilir u da istediğiniz sonu elde edememenize neden olur. Bu sebeple çekim yaparken mekâna ve yakınlığa göre lens kullanmalısınız.

Yine üste eklediğimiz fotoğraf, hatalı bir fotoğraftır. Her ne kadar sanatsal açıdan oldukça göze hitap etse de, fotoğrafta yer alan ev/ofis için hiçbir bilgi vermediği için emlak danışmanı tarafından kullanılması oldukça zordur.

4Tripod Kullanın

Çekim esnasında kaliteli fotoğraflar elde etmek istiyorsanız her zaman bir tripod kullanmanızda fayda var. Tripod, fotoğraf makinenizin sabit kalmasına olanak sağlayacağı için az ışıklı evlerde ve ortamlarda bile üstün kalite fotoğraf çekmenizin önü açılacaktır. Tripod fiyatları ise 40-50 Türk Lirası aralığından başlayarak çok yüksek rakamlara kadar gidebilmektedir. Tavsiyemiz, en ekonomik ve en hafif tripod tercihini yapmanızdır. Hafif ve ekonomik bir tripod, ev içi çekimlerde işinizi fazlasıyla görecektir.

5Diyafram ve İso Ayarlarını Mutlaka Yapın!

Fotoğraf çekimi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli ince ayrıntılardan biri de iso ve diyafram ayarıdır. Çekimde tripod kullanmayı tercih ederseniz düşük iso konusunda herhangi bir problemle karşılaşmazsınız.

6Çekim İçin En Doğru Zamanı Ayarlayın

Genellikle ultra lüks daireler için en uygun çekim zamanı gün doğumu ya da gün batımı olarak önerilir. Sizlerde satışını yapacağınız konut için en doğru çekim zamanını ayarlayarak müşterilerinizi cezp edebilirsiniz. Bu zaman ayarı, aynı zamanda ışık kullanımınız için de kolaylık sağlayacaktır.

7Kompozisyon da Önemli! 

Çekimini yapmış olduğunuz gayrimenkulün, manzaralı balkonu, ince detayları, farklı tasarımı gibi en güzel ve en önemli yanlarını fotoğraflarda ön plana çıkarın. Ayrıca bu konuda yansımalardan da yararlanabilirsiniz.

8Fotoğrafları Filtreleyin

Çekmiş olduğunuz dairelerin fotoğraflarını filtreleyerek güzel bir görüntü oluşturabilir ve bu sayede de daireyi daha cazip bir hale getirebilirsiniz.

9Yatay Çekimler Yapın!

İnsan algısının yatay fotoğraflara daha yatkın olduğunu göz önünde bulundurarak yatay çekimler yapmayı alışkanlık haline getirin.

10Bir Fotoğrafçı Kiralayın, Profesyonel Destek Alın!

Eğer ki profesyonel bir fotoğraf makinesi alamaya gücünüz yok ya da bunca ayrıntı ile uğraşamayacak durumda iseniz, yapmanız gereken tek şey profesyonel bir fotoğrafçı kiralamak olacaktır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.