Emlak Balkonlarını Odaları ile Birleştirenler için Yargıtay'dan Yeni Karar!

Balkonlarını Odaları ile Birleştirenler için Yargıtay’dan Yeni Karar!

Balkon, teras gibi evlerinin açık alanlarını odaları ile birleştiren malikler için Yargıtay emsal kararı çıkarttı.

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Deniz Karataş, vatandaşların evlerinin balkonlarını, teraslarını kapatarak evin odası ile birleştiren mülk sahibi bireyler için, Yargıtay‘ın emsal kararı alındığını açıkladı.

Yargıtay’ın aldığı karar ile birlikte emsalin uygulanmasının sağlanabilmesi için söz konusu binadaki tüm mülk sahiplerinden gerekli onayların alınması gerekmekte. Vatandaşlar, söz konusu binalarda tek bir kat malikinin bile balkon birleştirilmesine karşı çıktığı durumda balkonlar bütünleştirilemeyecek. Sitede oturan vatandaşların da sitedeki her bir gayrimenkul malikinden izin alması ve sonrasında uygulamaya geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gerekli cezai işlemler uygulanacak.

Ülkemizdeki bir çok vatandaş daha büyük evlere, mutfağa ya da odalara sahip olabilmek için, balkon, teras gibi mülklerinde bulunan açık alanları evlerine eklemekte. Bunun sonucunda ise apartmanda ya da sitelerde mülk sahibi ve komşular ile bir çok problemler yaşanmakta. Hatta balkonlar sebebiyle davalık olan vatandaşlar bile var. Yargıtay’a kadar giden bu kararın emsal kararı çıkmasını ve onaylanmasını sağladığını söyleyen Deniz Karataş, söz  konusu emsal kararına göre bahse konu balkon, teras gibi evdeki açık alanların oda, mutfak gibi kapalı alanlar ile birleştirilmesi durumunda vatandaşların komşularından izin almaları gerektiğini, bu kararın sitede oturan vatandaşları da kapsadığını söyledi.

Oy Çokluğu Değil, Oy Birliği!

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Deniz Karataş Yargıtay’ın açıkladığı bu emsal kararının özellikle mimari proje ve çalışma değişikliği olarak değerlendirdiğini belirtti. Deniz Karataş, vatandaşların önceki dönemlerde açık alanların kapalı alanlarla birleştirilip, daha geniş evlere sahip olma durumunu maliklerin oy çokluğu ile gerçekleştirdiğini ve olumsuz/ negatif kararı olan komşuların kararlarının göz ardı edildiğini söyledi. Yargıtay’ın 18. Hukuk Dairesi 2015/ 9972 E. 2016/ 7042 kararından sonra maliklerin bu tür açık alanların birleştirme işlemlerini oy çokluğu ile yapamayacaklarını, oy birliğine gitmeleri gerektiğini belirtti.

Açık alanların oda, mutfak gibi alanlar ile birleştirilmesi ve açık alanların kapatılması gibi durumların birbirinden farklı konular olduğunu, açık alan ile oda arasındaki duvarın olması ya da olmaması olarak düşünebildiğini anımsatan Deniz Karataş, eğer duvarlar aradan kalkacaksa bunun oy birliği ile olması gerektiğini söyledi.

5 Kat Malikinde 4’ünün Balkonlar için Onayı Gerekiyor!

Eğer maliklerin amacı sadece açık alanları kapatmak ise 5 kat malikinde 4’ünün bunu onaylamasının gerekmekte. Bilhassa büyük şehirlerde son zamanlarda bu durumların çok arttığını ve balkonların evin metrekaresi olarak baza alınsa da çoğu zaman kullanılmayan bölgeler olarak görüldüğünü söyleyen Deniz Karataş, balkonun odaya dahil edilmesi durumunda vatandaşların kullandıkları alanlarının arttığı gibi görüldüğü söyledi. Bu durumda kira fiyatlarının, konutların satış fiyatlarının yükselmesine etken oluyor.

Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,408BeğenenlerBeğen
8,978TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,725TakipçilerTakip Et