Avrasya Tüneli’ne Aydınlatma Ödülü

Deniz altından geçerek iki kıtayı birbirine bağlaması ile dünya genelinde ilgi odağı haline gelen Avrasya Tüneli, bu sefer de aydınlatması ile ödülün sahibi oldu!

Deniz altından geçerek iki kıtayı birbirine bağlaması ile dünya genelinde ilgi odağı haline gelen Avrasya Tüneli, bu sefer de aydınlatması ile ödülün sahibi oldu!

İki katlı bir karayolu tüneli olan Avrasya Tüneli, Avrupa ve Asya kıtalarını deniz altından birleştirmesi ile birlikte dünya genelinde ilgi odağı olmaya devam ediyor. Kullanılan gelişmiş teknoloji, ilerici derece mühendislik uygulamaları ile birlikte Türkiye’nin sahip olduğu inşaat teknolojisini gözler önüne seren mega proje Avrasya Tüneli, aldığı ödüllere bir yenisini ekledi.

En son geçtiğimiz aylarda İşletme ve Bakım Binası’nın sahip olduğu özellikler için sürdürülebilir enerji ve çevre dostu yapılara takdim edilen ‘Leed Altın Sertifikası’nın sahibi olan Avrasya Tüneli, şimdi de kullanılan aydınlatma sistemi ile yeni bir ödülü daha arşivine ekledi!

Mimari Aydınlatma Ödülü 2017 Avrasya Tüneli’nin

Dünya genelinde önemli bir üne sahip, mimari aydınlatma firması Skira’nın tasarladığı Avrasya Tüneli Gişe Yapıları ve tünel içerisinde yer alan mimari aydınlatma uygulamaları ile birlikte aydınlatma tasarımı da bir ödül almış oldu. Amerika Birleşik Devletleri Aydınlatma Mühendisleri Derneği IES (Ulluminating Engineering Society) Avrasya Tüneli’nin sahip olduğu aydınlatma tasarımı için ‘Mimari Aydınlatma Ödülü 2017’i Avrasya Tüneli’ne verdi.

Hem yol güvenliğini üst düzeye çıkartmak, hem de sürüşü daha konforlu bir hale getirebilmek adına oldukça önemli çalışmalara imza atılan Avrasya Tüneli, aydınlatma tasarımı için de ödül aldı.

Tünel Boyunca LED Sistem Kullanıldı!

Avrasya Tüneli’nde, tüm tünel boyunca LED yol aydınlatmaları kullanıldı. Kullanılan bu LED aydınlatmalara ek olarak da kullanıcıların giriş ve çıkış yaptıkları alanlara da gün ışığına rahat adapte olunabilmesi adına kademeli bir LED teknolojisi entegre edildi. Hem konforun, hem de sürüş güvenliğinin üst düzeye çıkartılabilmesi adına uygulanan bu teknolojide, aynı zaman da estetik unsurlar da ön planda tutularak, önemli bir tasarım elde edilmiş oldu.

[irp]

Avrasya Tüneli’nde kullanılan mimari LED aydınlatma teknolojisi, Türkiye’de de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Hem sürüş güvenliğini artıran, hem konforlu bir sürüş sağlanmasına ortam yaratan, hem de estetiği ile göz dolduran bu uygulamanın ülke genelinde yer alan diğer tüneller için de uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.

Amerika Birleşik Devletleri Aydınlatma Mühendisleri Derneği IES (Ulluminating Engineering Society) tarafındna verilen Mimari Aydınlatma Ödülü 2017, Avrasya Tüneli’ne verilen 9. uluslararası ödül olma özelliğini taşıyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.