Antalya’da Karayolundaki Uçak, Görenleri Şaşırttı!

Antalya’nın Aksu ilçesinde kütüphane olmak üzere yola çıkan uçak, tırlarla taşındı.

Antalya’nın Aksu ilçesinde yer alan Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hediye edilen uçak, kütüphaneye dönüştürülmek üzere 3 adet tır ile okula nakledildi.

Gerçekleştirilen bir ihalede, hayırsever bir vatandaş tarafından satın alınan Boeing 737 – 400 Classic tipindeki yolcu uçağı, Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hibe edildi. Kütüphaneye dönüştürülmesi planlanan bu uçak havalimanında parçalara bölünerek liseye sevk edildi.

3 Tır İle Nakledildi

3 tıra yüklenen parçaların taşınması için Kardeş Kentler Caddesi trafiğe kapatıldı ve uçağı taşıyan tırlar Serik Caddesi’nden geçerek yaklaşık olarak 3 saatte Aksu’ya ulaştı. Uçağın parçaları hibe edilen lisenin bahçesinde birleştirilerek kütüphane haline getirilecek.

Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Muavini Haldun Çevik tarafından konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamada söz konusu olan uçağın geçen yıldan beri Antalya Havaalanı‘nda olduğunu ve bu uçağın liselerine kazandırılması adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme yaparak çalışma başlattıkları ifade edildi.

Uçak Hurdaya Çıkacaktı

Yaklaşık olarak 1 yıllık mücadelenin ardından istediklerine ulaşabildiklerini ifade eden Haldun Çevik, okul bahçesinden uçaktan kütüphane ile bir ilke imza atacaklarını, normal şartlarda bu uçağın hurdaya çıkacağın, fakat bunca çabanın ardından şimdi ise öğrencilerin eğitimine katkı sağlayacağını belirtti.

Bu uçağın hurdaya çıkma nedeninden de bahseden Okul Müdürü Haldun Çevik, 2011 yılında Almanya’dan yola çıkan Boeing 737 – 400 Classic tipli ve ZY 8756 sefer sayılı bu uçağın Antalya Havalimanı’na inişi esnasında sağ ana iniş takımlarının patlayarak kanadığının üzerine düştüğünü ve böylelikle kullanılamaz hale geldiğini anlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun olaya el atmasının ardından uçağın bir ihaleye çıkarılarak hayırsever bir vatandaş tarafından satın alındığı, ardından da bahsi geçen liseye hediye edildiği belirtildi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.