Emlak Amortisman Süresi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Amortisman Süresi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Amortismanlar genel olarak finans, muhasebe ve gayrimenkul sektörlerinde çokça kullanılan, önemli gelir ya da gider kalemlerinden biridir.

Amortismanlar genel olarak finans, muhasebe ve gayrimenkul sektörlerinde çokça kullanılan, önemli gelir ya da gider kalemlerinden biridir.

Sektörlere göre değişen amortisman tabirleri, gayrimenkul için amortisman süresi (ana maliyeti amorti edene kadar geçen süre), muhasebe de kullanılan tabiri için amortisman gideri (ticari amaçlı kullanılan nesnenin yıpranma payı) olarak nitelendirilir.

Gayrimenkul Değerler İçin Amortisman Süreleri

Gayrimenkul sektöründe kullanılan amortisman süresi, sadece tüzel kişilerin kullandığı bir işlem kalemi değildir. Bireysel olarak yapılan gayrimenkul yatırımların amortisman süreleri, şahıslar tarafından hesaplanabilir. Buna bağlı olarak gelir gider tablosundaki artan ya da azalan değerleri tespit edebilirler. Amortisman süresi, yatırım yapılan gayrimenkul için harcanan ana sermayenin, kira ya da kullanım bedelleriyle ne kadar sürede tekrar kazanılacağı ile ilgili kullanılan matematiksel bir değerdir. Yatırım yapılan gayrimenkul değeri için, tüzel kişilerin ya da bireysel şahısların amortisman süresi kalemini kullanması, orta veya uzun vadede karlılık durumunu kolayca analiz edebilir.

Amortisman Süresi Nasıl Hesaplanır?

Amortisman süresinin hesaplanması, yapılan gayrimenkul yatırımının değeriyle doğrudan bağlantılıdır. Örneğin 300 bin TL’ye alınan evin 1500 TL’ye kiraya verildiğini düşünürsek, 300 bin / 1500 = 200 hesaplamasıyla, 200 ay da eve yatırılan ana sermayenin yeniden kazanılacağı saptanabilir. Tüzel kişiler sadece kiradan değil, artı değer sağlayabilmeleri için, yasal olarak kiraya verilen konutun yıpranma yapı, ev için yapılan tadilat ve yenileme masrafları, gider kalemlerine eklenerek, vergi indiriminden yararlanabilirler.

Amortisman süresi sadece konut için hesaplanmaz. Ekime ve üretime uygun tarlalara yatırım yapılarak, icara verilebilir. İcarda, farklı kişiler tarafından kullanılan tarlanın bütün gelir ve gider kalemleri o kişiye aittir. Tarla sahibi, yıllık ya da dönemlik olarak kira bedelini alır. Bununla ilgili amortisman süresi, konut için yapılan hesaplamayla aynıdır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,379BeğenenlerBeğen
8,925TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,679TakipçilerTakip Et