6 Yıl Sonra İlk Defa İstanbul’da Kiralar Düştü!

2011 yılından günümüze kadar geçen süreç zarfında İstanbul'da yer alan konutların hem satış, hem de kiralama ücretleri sürekli bir yukarı yönlü ivmeye sahipti. Bu ivmelenme, Temmuz ayı itibariyle ilk defa gerileme ile bölündü.

2011 yılından günümüze kadar geçen süreç zarfında İstanbul’da yer alan konutların hem satış, hem de kiralama ücretleri sürekli bir yukarı yönlü ivmeye sahipti. Bu ivmelenme, Temmuz ayı itibariyle ilk defa gerileme ile bölündü.

Her ay, Reidin tarafından hazırlanan endeksler, Temmuz ayı içerisinden İstanbul’da yer alan konutların satış ve kiralama fiyatlarında ilk defa gerileme olduğunu ortaya çıkarttı. 6.5 yıl sonra gelen bu gerileme; ev sahiplerini memnun eder mi bilinmez ama ev kiralayacakların ve yeni ev satın alacakların yüzünü güldüreceği kesin.

2016 yılının aynı dönemine oranla İstanbul’da yer alan konut fiyatlarında yüzde 0,7’lik olduğu ortaya çıktı. 2009 yılının Aralık ayından bu yana geçen süreçte ilk defa İstanbul’da konut kira fiyatlarında bir azalma yaşandı.

2009 Yılından Beri İlk Gerileme!

İstanbul’da yer alan konutların kiralama fiyatlarında 2009 yılının Aralık ayından bu güne kadar gelen süreçte sürekli olarak bir yükselme alışkanlığı hakimdi. Bu yükseliş ivmesi, Temmuz ayı itibariyle düşüşe geçti.

2009 yılından bu yana kadar geçen sürede en düşük seviyeye yaklaşan fiyat artışı, artık mevduatın da gerisine düştü. Aynı zamanda uzmanlar, son 14 yıl içerisinde Anadolu’da yer alan şehirlerdeki kira ücretlerinin İstanbul’dan çok yukarıda bir artış yaşadığını ortaya çıkarttı.

Bayburt’ta Kiralar %4.228 Arttı!

Bu süreç zarfında İstanbul’da yer alan konutlardaki kira ücreti artışı yüzde 357 olarak belirlenirken bu rakam Bayburt için yüzde 4 bin 228’e kadar çıkmış oldu. Dönem içerisindeki enflasyon oranı yüzde 532 olurken, İstanbul’daki konut kira fiyatlarının enflasyonun da altında bir artış yaşadığı ortaya çıktı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.