Emlak 2B ve Tarım Arazileri İçin Son Başvuru ve Ödeme Tarihi 7 Eylül!

2B ve Tarım Arazileri İçin Son Başvuru ve Ödeme Tarihi 7 Eylül!
2

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2B ve Hazine'ye ait olan tarım arazileri için 7 Eylül 2017 tarihinin son başvuru ve ödeme tarihi olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2B ve Hazine’ye ait olan tarım arazileri için 7 Eylül 2017 tarihinin son başvuru ve ödeme tarihi olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gün içerisinde yaptığı açıklamada 7 Eylül 2017 tarihinin 2B ve Hazine’ye ait tarım arazileri için son başvuru ve ödeme tarihi olduğunu, sürenin bu tarihte sonlanacağını açıkladı. Türkiye genelinde günümüze kadar 25 bin 200 kişiye toplamda 32 bin adet taşınmazın 399 milyon Türk Lirası bedel ile satıldığını ifade eden ağbal, bu bedelin 182 milyon Türk Lirası’nın tahsilatının tamamlandığını ifade etti.

2B ve Hazine’ye ait tarım arazileri için son başvuru tarihinin 7 Eylül olduğunu ifade eden Ağbal, yaptığı açıklamada ‘2B Yasası’ olarak adlandırılan, devlet ile vatandaş arasında uzun yıllardır çözüm bekleyen soruna çözüm olarak uygulanan 6292 sayılı kanunun uyarınca, Orman Kanunu’nda yer alan 2. maddenin B fıkrasının kapsamında yer alan taşınmazlardan 666 bin adet hak sahibine yaklaşık 482 bin adet taşınmazın satıldığını açıkladı. Bu satışların nakdi değerinin 9,5 milyar Türk Lirası olduğunu da aktaran Ağbal, bu bedelin 6,5 milyar Türk Lirası’na tekabül eden kısmının tahsilatının tamamlandığını, kalan kısmının da taksitler halinde ödenmeye devam ettiğini aktardı.

6 Aylık Ek Süre 7 Eylül’de Doluyor!

Uygulanan bu kanundan daha fazla hak sahibinin faydalanabilmesini hedeflediklerini ifade eden Ağbal, bu yüzden süre içerisinde başvuru yapmaları gerektiğinin altını çizdi. Bahsi geçen süre içerisinde başvurularını gerçekleştirmeyen, tebligat ile belirtilen bedelin ödemelerini aksatan ve taksitli satışlarda ikiden fazla taksiti vadesinde ödemeyenler için 6 aylık ek bir süre tanıdıklarını hatırlattı.

Ek sürenin 7 Eylül 2017 tarihinde tamamlandığını ifade eden Ağbal, bahsi geçen hak sahiplerine gerekli bilgilendirmeler adına SMS gönderildiği, erken ödeme halinde faiz indiriminden faydalanılacağı konusunda da vatandaşların bilgilendirildiğini aktardı.

Hazine’ye Ait Tarım Arazileri Satışa Çıkartılıyor!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamalarda aynı kanun ile birlikte Hazine’ye ait tarım arazilerinin kiracılara, kullanıcılara ve paydaşlara da satışı uygulamasının gerçekleştirildiğini, rayiç bedel ve hak sahiplerinin belirlenmesi adına yapılan çalışmaların sonuçlandırıldığı illerde satışların başladığını ifade etti.

Ağbal, tarım ile geçimini sağlayan vatandaşların bahsi geçen arazileri uzun bir süredir kullandıklarını da göz önünde bulundurarak belediye ve mücavir alan sınırlarının dışında kalan tüm tarım arazilerinin, hak sahiplerine rayiç bedellerin yüzde 50’si oranında indirim sağlanarak satış sağladıklarını aktardı. Faizsiz olarak 6 yıl vadeli ödeme planı olanağı sunduklarını belirten Ağbal, bu uygulama ile birlikte 25 bin 200 kişiye 32 bin adet taşınmazın satıldığını aktardı. Bu satışlardan 399 milyon lira bedel elde edileceğini, bu bedelin de 182 milyon Türk Lirası’nın tahsil edildiğini aktardı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,241TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,787TakipçilerTakip Et