Emlak 2B Arazisi İçin Son Başvuru 7 Eylül'de!

2B Arazisi İçin Son Başvuru 7 Eylül’de!

2B Arazisi için yapılacak başvurular için son tarih 7 Eylül 2017 olarak belirlendi.

2B Arazisi için yapılacak başvurular için son tarih 7 Eylül 2017 olarak belirlendi.

200 bin kişi için sunulan ve ikinci şanslarını değerlendirmek isteyen hak sahipleri, 7 Eylül 2017 tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

2B Arazisinden Kimler Faydalanabilecek?

Hali hazırda 2B arazisi satın almış, lakin taksitlerinden 2 tanesini aksatmış olanlar, 2B arazisi için başvuru yapmış lakin 3 ay içerisinde yatırmaları gereken peşinat için gönderilen tebligatta uymayarak peşinatını yatırmamış olanlar ve 2B arazisinde ikâmet ettiği halde satın almak adına herhangi bir talepte bulunmayan kişiler, 7 Eylül 2017 tarihine kadar sunulan bu şanstan faydalanabilecek.

Normal son başvuru tarihinin 7 Mart olduğu, lakin 6 aylık bir süre uzatımına giden 2B arazisi başvuruları, Hazineye ait olan tarım arazilerinin satın alınması için yapılacak başvurular da dahil edildi. Aynı zamanda yapılan bir diğer değişiklik ile birlikte 26 Nisan 2016 tarihinden sonra mücavir alan sınırları dışına çıkartılan yerler de bu başvurular ile birlikte satış kapsamına alınmış oldu.

2B Arazileri İçin Yapılacak Ödemelere Nasıl Faiz İşliyor?

2B arazileri için başvuru yapan vatandaşlar, başvurularından sonraki 3 aylık süreç zarfında peşinatların ödemelerini yapmaları gerekiyor. Ödeme yapılmaması halinde, 3 aylık sürecin bittiği gün itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen aylık tüketici fiyatları endeksi toplamından artırılarak, yeni ödemeler belirlenecek. Bu vade farkı, sadece 2B arazisine talip olduktan sonra 3 aylık süreç zarfında peşinat ödemesini gerçekleştirmeyen vatandaşlara uygulanacak.

2B Arazisi Başvurusunda Hangi Belgeler Gerekir?

2B arazisine talip olan vatandaşlar, bu başvurularını defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvuru yaparak gerçekleştirebiliyorlar. Bu başvurularda yanlarında nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisi, başvuru dilekçesi, başvuru bedeli makbuzu gerekiyor. Tüzel kişiler tarafından yapılacak başvurularda yetki belgesi gerekirken, aynı zamanda mirasçılardan da veraset ilamının yanınızda bulunması 2B arazisi başvurusu için gereken belgeler arasında yer alıyor.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

5 + one =

5,352BeğenenlerBeğen
8,771TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,675TakipçilerTakip Et