2021 Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

2021 Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?
2021 Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

2021 Yapı Kayıt Belgesi, adından da anlaşılacağı üzere inşa edilen yapıları resmi olarak kayıt altına alan bir belgedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerekli kurumlara bildirilen, 2021 yılının sonuna kadar başvurulması lazım gelen bir belgedir. Şimdiye dek gerekli olan şartları yerine getirmeden ve İmar Kanunu’na aykırı bir şekilde inşa edilen yapıların resmiyette kayıt altına alınmasını sağlayan belgeye Yapı Kayıt Belgesi adı verilmektedir.

2021 Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

2021 Yapı Kayıt Belgesi Nedir?
2021 Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

2021 Yapı Kayıt Belgesi, bir binanın ya da arazinin taşınmaz hali, bina grubu, sınıfı ve diğer çeşitli konularda hazırlanılarak gerekli görülen Yapı Kayıt Sistemi’ne kaydedilerek, yapı sahibinin beyannamesine uygun bir şekilde kayıt altına alınmasına verilen addır.

31 Aralık 2017 tarihinden önce imara aykırı bir şekilde inşa edilen yapıların herhangi bir problemi bulunmadığı takdirde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından resmi olarak kayıt altına alınabilmesi adına Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında talep edilen şartlar yerine getirildiğinde, Bakanlık tarafından da Yapı Kayıt Belgesi verilecektir.

Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?

Ne İşe Yarar?
Ne İşe Yarar?

Yapı Kayıt Belgesi, yapı sahipleri için çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bu belge sayesinde resmi olarak kayıt altına alınan yapılara doğalgaz, su, elektrik gibi abonelikler bağlatılabilmektedir. Yapı Kayıt Belgesi alınan binalar için daha öncesinde verilen yıkım kararı ve para cezaları iptal edilebilmektedir. Ayrıca Yapı Kayıt Belgesi alınan binalarda, yapı kullanım izni olmasa dahi kullanım değişiklikleri masadı ile cins değişikliği ya da kat mülkiyeti tahsis edilebilmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için e devlet üzerinden başvuruda bulunan yapı sahiplerinin, belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret ise Yapı Kayıt Belgesi hesaplama ile öğrenilebilmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi Kaç Günde Çıkar?

Yapı Kayıt Belgesi Kaç Günde Çıkar?
Yapı Kayıt Belgesi Kaç Günde Çıkar?

İmara aykırı yapı sahipleri, e devlet uygulaması üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunmaktadır. Başvurusunu tamamlayan vatandaşların bu belgeyi temin edebilmesi için yapısı için çıkan bedelin ödemesini gerçekleştirmelidir. Bu bedel e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen Yapı Kayıt Belgesi hesaplama ile başvuru sahibine çıkarılırken, bu bedelin ise en geç 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödemesi gerekmektedir. Ödemeyi yapan vatandaşlar için Yapı Kayıt Belgesi 24 saat içerisinde çıkarılmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.