2018 Tapu Döner Sermaye Ücretleri Açıklandı!

2018 Tapu Döner Sermaye Ücretleri Açıklandı!

2018 Tapu Döner Sermaye Ücretleri açıklandı.

Bu sene yapılacak olan tapu işlemlerinde toplamda 130,50 TL alınacak.

2018 Tapu Döner Sermaye Ücretleri

Tapuda yapılacak olan 2018 devir işlemleri kapsamında döner sermayenin ücreti arttı. Öncesinde 90,50 TL olan bu ücret 2018 yılında 130,50 TL olacak. Bu kapsamda da eğer tek bir işlem sırasında bir tane bağımsız bölümün satışı yapılacaksa bir tane döner sermaye hizmet bedeli ödemesi yapılacak. Yani bunun sonucunda da 103,50 TL ödeme gerçekleşecek. Ancak tek bir işlem ile çok sayıda bağımsız bölümlerin satışları yapılacaksa bağımsız bölüm sayısı kadar ödeme yapılacak.

2018 Tapu Döner Sermaye Ne Kadar?

Döner sermaye hizmet bedeli 2018 yılında 130,50 TL olacak. Buna aynı zamanda da ilave hizmet bedeli eklenecek. Bunun ödemesi ise 14 TL.

Döner sermaye hesaplaması ise yöresel katsayı ile hizmet bedelinin çarpımı sonucu elde edilir.

İlgili:  Tapu Devri Nedir? Nasıl ve Nerede Yapılır?

Ayrıntılı Olarak İnceleme

Kat irtifakı ile kat mülkiyeti tesisli bağımsız bölümleri ve tek bir işlemde bir bağımsız bölümün satılması durumunda 1 döner sermaye ücreti alınır.

Bir işlem ile çok sayıda bağımsız bölüm satılıyorsa, bağımsız bölüm kadar ücret alınır.

Yine tek bir işlem ile çok sayıda gayrimenkul satışı gerçekleşiyorsa, ilk gayrimenkul için 1 tane döner sermaye ücreti tahsil edilir. Ancak buna ek olarak aynı zamanda her bir gayrimenkul için de ilave hizmet bedeli ile yöresel kat sayı çarpımı kadar ücret tahsil edilir.

Bir işlem ile devre mülk gerçekleşiyorsa 1 ücret tahsil edilir.

Bir işlem ile hem gayrimenkul satışı hem de ipotek tesisi yapılırsa 2 ücret tahsil edilir.  Eğer bu sayı birden çoksa ipotek tesisi kadar döner sermaye ücreti alınır.

2 Tüm Görüşler

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.