2021 Tapu Döner Sermaye Ücretleri Açıklandı!

TOKİ Emekli Başvuruları
TOKİ Emekli Başvuruları

Herkes tarafından her yıl ev ve mülklerin tapusuna sahip olmak isteyenlerin merak ettiği sorular arasında 2021 tapu döner sermaye ücretleri bulunmaktadır. Geçen seneye göre artış meydana gelen tapu senet oranları yüzde olarak belirlendi.

Bu sene yapılacak olan tapu döner sermaye işlemlerinde toplamda 194.75 TL alınacak.

2021 Tapu Döner Sermaye Ücretleri

2021 Tapu Döner Sermaye Ücretleri
2021 Tapu Döner Sermaye Ücretleri

2021 yılında tapu devir işlemleri döner sermayeye yönelik oluşturulan bedel üzerine alınan ücretlerde tam olarak %9 oranında zam yapıldı ve yeni rakam zam sonrasında 194.75 TL oldu. 2021 Tapu döner sermaye ücretlerinde yapılan fiyat düzenlemelerinin ardından tapu işlemlerinde alınan ücretin 178,50 TL’den 194,75 liraya yükseltilmesi üzerine yapılan artış netleşmiş oldu.

Tapu Harcı Nedir?

2021 Tapu Döner Sermaye Ücretleri
Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı ya da bir diğer adıyla da tapu masrafları konut, iş yer ve diğer arsa, tarla, arazi gibi satışlarda gerçekleşmesi sonucunda tüm gayrimenkuller üzerinde yapılır. Tapu üzerinde beyan edilen satışlar için %4 olarak hesaplanan bir harç olmaktadır.

Tapu harcı bedeli herhangi bir karar üzerine terslik yaşanmadığı sürece alıcı ile satıcı arasında eşit bir şekilde belirlenir. Oran olarak %2 olarak belirlenmiş ve toplamda da %4 olarak tahsili gerçekleşmiştir.

2020 yılında da öncesinde 178,50 lira döner sermaye bedeli tahsil edilen harç 2021 yılı içinde tam olarak yüzde 9 artışla 194,75 liraya yükseldi.

Ayrıntılı Olarak İnceleme

Kat irtifakı ile kat mülkiyeti tesisli bağımsız bölümleri ve tek bir işlemde bir bağımsız bölümün satılması durumunda 1 döner sermaye ücreti alınır.

Bir işlem ile çok sayıda bağımsız bölüm satılıyorsa, bağımsız bölüm kadar ücret alınır.

Yine tek bir işlem ile çok sayıda gayrimenkul satışı gerçekleşiyorsa, ilk gayrimenkul için 1 tane döner sermaye ücreti tahsil edilir. Ancak buna ek olarak aynı zamanda her bir gayrimenkul için de ilave hizmet bedeli ile yöresel kat sayı çarpımı kadar ücret tahsil edilir.

Bir işlem ile devre mülk gerçekleşiyorsa 1 ücret tahsil edilir.

Bir işlem ile hem gayrimenkul satışı hem de ipotek tesisi yapılırsa 2 ücret tahsil edilir.  Eğer bu sayı birden çoksa ipotek tesisi kadar döner sermaye ücreti alınır.

2 Tüm Görüşler

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.