Emlak2021 Kira Sözleşmesi Şartları

2021 Kira Sözleşmesi Şartları

Ev veya işyeri gibi mülklerin kiralanacağı zaman, kiracı ile mülkün sahibi arasında bir anlaşmanın yapılması gerekir. Kira sürecini ve koşullarını adlandırılan bu belge, kira sözleşmesi olarak adlandırılıyor. Kira sözleşmesi şartları, her iki taraf içinde çok önemli ayrıntıları içinde bulundurur. İmzalanan sözleşme ile birlikte, her iki tarafında kendisini yasal olarak güvence altına alması mümkün olacaktır. Bu sayede önümüzdeki günlerde eğer taraflar arasında bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa, bu sözleşme sayesinde sorunların önüne geçilebilir.

Kira Sözleşmesi Şartları Nelerdir?

Kira sözleşmesi şartları Borçlar Kanununa göre hazırlanır. Bütün kira sözleşmelerinde aynı benzer maddeler bulunmaktadır.

  • Kiralanan mülk kiraya verilemez, ortak aranamaz, devredilemez.
  • Kiralanan mülkün başka bir amaç uğruna kullanılması mümkün değildir.
  • Kiracının kendisi, eşi veya çocukları dışında kimse kalamaz.
  • Yakıt ve bina masrafları, kiracı tarafından ödenir.
  • Kiracı, mülkü özenle kullanmalıdır. Kiralayan kişide gerekli olan tüm onarımları kiracının uyarısından sonra on gün içinde yapmak durumundadır.
  • Kiracı, üç günlük süre içinde aile beyannamesini mahalledeki muhtarlığa teslim edecektir.

Kira Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kira sözleşmesi sırasında ortaya can sıkıcı sonuçların çıkmaması adına, kiracı olan kişiye tavsiye edilen bazı yöntemler bulunuyor. Bunlara dikkat edilmediği takdirde nadir de olsa, kiracının uzun süre boyunca başı ağrıyabilir.

Öncelikle kira sözleşmesini imzalamak için, kişinin gerçekten bu mülkün sahibi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kira sözleşmesinde yer alan yerin doğruluğunu araştırmanız iyi olacaktır. Bina ve daire numarası gibi pek çok ayrıntı, kiracılar tarafından dikkatli olarak kontrol edilmesi gereken şeyler arasında bulunuyor. Kira artış bedeline dair detayları da bu sözleşme üzerinden belirtmekte fayda var. Hangi dönemler içinde, nasıl bir artış olacağı da kira sözleşmesi içinde belirtilmelidir.

Eğer mevcut durumdaysa kefillerin karşısında kira sözleşmesinin imzalanması tavsiye edilir. Bu sayede ortaya diğer zamanlara nazaran daha güvenilir bir durum çıkarılabilir.  Kira bedelinin kiraya veren kişinin banka hesabına hangi zamanlar arasında ödeneceği sözleşmede belirtilmelidir. Öte yandan havale ve EFT ücretlerinin de yine kiracı tarafından karşılanacağını bildirmek gerekir. Son olarak tarafınıza teslim edilen mülkün ne şartlarda size teslim edildiğini sözleşmede bildirmeniz çok  iyi olacaktır. Zira depozito konusunda ortaya çıkan sonuçlar sözleşmede yer alan bu maddelere göre ortaya çıkar. Bu nedenle detaylı bir şekilde bu alanı doldurmanız ve buna göre sözleşmeyi imzalamanız konunun uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

20 − ten =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
259TakipçilerTakip Et
1,465TakipçilerTakip Et