Emlak 2017 Eylül Kira Artış Oranları Belirlendi!

2017 Eylül Kira Artış Oranları Belirlendi!

2017 yılının Eylül ayı itibariyle kira sözleşmesinin süresi dolan kiracılar için ev sahipleri tarafından uygulanacak kira zam bedeli oranı açıklandı. 

2017 yılının Eylül ayı itibariyle kira sözleşmesinin süresi dolan kiracılar için ev sahipleri tarafından uygulanacak kira zam bedeli oranı açıklandı.

Kira sözleşmesinin süresinin sona ermesi ile birlikte Eylül ayı içerisinde kira kontratını yenileyecek olan kiracılara ev sahipleri tarafından uygulanacak kira zammı belirlendi. Bir önceki sözleşme tarihinde mevcut olan üretici fiyat endeksinde yaşanan artışı geçmemek koşulu ile uygulanabilen kira zam oranı, kiracı ile ev sahibi arasında bir anlaşmanın yapılmamış olması halinde kira bedelinin üretici fiyat endeksinden az olacak bir oranda zamlanması uygun olarak belirtiliyor.

2017 Eylül Kira Zammı Oranları

Yurt içi üretici fiyat endeksi olan Yİ-ÜFE, 2017 yılının Ağustos ayı itibariyle, Temmuz ayına oranla yüzde 0,85 oranında, 2016 yılının Aralık ayına oranla ise yüzde 9,52 oranında artış gösterdi. 2017 Yılının Ağustos ayı ile 2016 yılının Ağustos ayı karşılaştırıldığında ise yüzde 16,34’lük bir artış, on iki aylık ortalamalar göz önüne alındığında ise yüzde 12,05’lik bir artış söz konusu.

Bu veriler göz önüne alınarak kira zam oranı hesaplandığında ise Eylül ayı içerisinde kira kontratını yenileyen kiracılar için en fazla yüzde 12,05 oranında zam uygulaması gerçekleştirilebilecek.

Örnek Kira Zammı Hesaplaması

Kira kontratının 2017’nin Eylül ayı itibariyle sonlanması ile birlikte yeni kontrat imzalayacak olan kiracılara, ev sahipleri tarafından uygulanabilecek maksimum kira zammı oranı yüzde 12,05 oranında gerçekleşecek. Bu oran ile birlikte mevcut kira bedeli 1.000 Türk Lirası olan kiracılara yapılacak zam 120,5 Türk Lirası’na tekabül etmek ile birlikte yeni dönemde kira bedeli 1.120,5 Türk Lirası’na çıkacak. Mevcut Kira bedeli 1.500 Türk Lirası olan kiracıların yeni dönemde ödeyecekleri kira tutarı ise 1.680,75 Türk Lirası’na tekabül edecek.

Detayları ile bir kira zammının nasıl yapılacağını incelemek isterseniz, aşağıda yer alan ilgili haber bölümünden konut kira zammı nasıl hesaplanır başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

[irp posts=”2922″ name=”Konut Kira Zammı Nasıl Hesaplanır?”]

Bu oranlar, mülk sahipleri tarafından uygulanabilecek maksimum zam oranları olmak ile birlikte, bir önceki kira sözleşmesinde zam oranının belirtilmiş olması halinde ev sahipleri, sözleşmede yazan zam oranını uygulamak ile yükümlü olacaklar.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

20 + 20 =

5,352BeğenenlerBeğen
8,771TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,676TakipçilerTakip Et