EmlakKiraların Elden Ödenmesinin Cezası 2021 Yılında Ne Kadar?

Kiraların Elden Ödenmesinin Cezası 2021 Yılında Ne Kadar?

Maliye Bakanlığı tarafından vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla 1 Ocak 2008 tarihinden uygulamaya alınan kiraların elden ödenmesi ile ilgili karar devam ediyor.

Uygulama ile Vergi Kaçakları Engellenmeye Çalışılıyor

1 Ocak 2008 tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından vergi tahsilatlarında kayıpların ve kaçakların önüne geçilmesi için alınan konut kiraları ve işyeri kiralarının bankalar ve PTT yoluyla ödenmesi zorunluluğu devam ediyor. Çoğu kişi tarafından bilinen bu uygulamada kiraların elden ödenmesi halinde kesilen cezalar ne kadar?

500 Liraya Kadar Olan Kiralara Ceza Yok

Bu konu hakkında merak edilen en önemli soru konut ve işyeri kiralarının banka ve PTT vasıtasıyla değil de, elden ödenmesi halinde cezaların ne kadar olduğu. Sadece uygulamada belirtilen kira limitini geçmeyenler elden ödeyebiliyor ve cezaya tabi olmuyorlar. Elden ödenebilecek kira limiti 2008 yılı için 500 lira olarak belirlendi. Yani kiracılar tarafından ev sahiplerine ödenen kira 500 lira ve altında ise bu bedel elden ödenebiliyor. Bu bedelin cezası bulunmuyor. 500 liradan fazla olan kiralar PTT ya da banka hesabına yatırılması şeklinde ödenmek zorunda. Bu kurala uymayanları bekleyen cezalar nelerdir?

Kirayı Elden Ödemek Usulsüzlük Kabul Ediliyor

Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesinde 500 liranın üzerinde olan kiraların elden ödenmesi usulsüzlük olarak kabul ediliyor. İşyerleri için kiraların elden ödenmesi ve konutlar için kiraların elden ödenmesi farklı usulsüzlük cezaları ile önlenmeye çalışılıyor. İşte bu cezaların detayları…

İşyerleri için Kiraların Elden Ödenmesinin Cezaları

  • Serbest meslek sahipleri ve birinci sınıf tüccarlar için 600 lira
  • Defter tutan çiftçiler ve ikinci sınıf tüccarlar için 800 lira
  • Bu kişiler haricinde olanlar için 400 liradan az olmamak kaydıyla yapılan her işlem için kira bedelinin yüzde 5’lik kısmı

Konutlar için Kiraların Elden Ödenmesinin Cezaları

Kiracılardan elden aldıkları kira bedeli 500 liradan fazla olan ev sahiplerine 2018 yılında uygulanan ceza miktarı konut kirası bedelinin yüzde 5’i olarak uygulanıyor.

İşyeri kiralarının elden verildiğinin tespiti halinde hem mal sahibine, hem de kiracıya usulsüzlük cezası kesiliyor.

Dilek Demirler
Dilek Demirler - Siyaset ve Dünya kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

eighteen − fourteen =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
267TakipçilerTakip Et
1,450TakipçilerTakip Et