Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah itibar ile 2018 Haziran dönemine ait olan enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan bu rakamlara göre Temmuz ayı itibari ile ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanacak olan kira artış oranları da belli oldu. İşte Temmuz ayında uygulanacak olan kira zam oranı

Kira Artış Oranı Yüzde 16,57 Oldu

Bu yılın Temmuz ayında uygulanacak olan kira zam oranları belirlendi. Kira artış hesaplamalarında esas alınan enflasyon rakamları, bu sabah itibari ile Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Açıklanan bu rakamlara göre toplam 12 aylık ortalama verileri yüzde 16,57 civarında gerçekleşti. Dolayısıyla bu aydan itibaren ev sahiplerinin kiracıları için uygulayacağı zam oranı yüzde 16,57 oldu. Söz konusu rakamın üzerinde gerçekleştirilecek olan kira zammı geçerli olmayacak.

TÜİK tarafından açıklanan bu kira artış oranı yalnızca konut için geçerli kılınıyor. İş yerleri sahiplerinin kiracılarına uygulayacağı zam oranlarını bu rakam üzerinden uygulaması zorunlu kılınmıyor. 2020 yılına kadar geçerli olan iş yeri serbestisine göre iş yeri sahipleri kiracısı ile sözleşmede hangi oran üzerinden anlaşma sağladı ise, o oranda artış yapması gerekiyor. Sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemesi halinde ise mülk sahibi dilediği kadar zam yapabiliyor.

Kira Zammı Hesaplaması

2018 Temmuz döneminde gerçekleştirilecek olan bir kira artışına hesaplama ile örnek gösterilecek olursa:

2017 yılının Temmuz ayından 2018 yılının aynı ayına dek tahsil edilen kira bedeli 1000 TL iken, 1 yılını dolduran kiracılara uygulanması gereken zam oranı yüzde 16,57’dir. Buna göre, Yüzde 16,57’lik zam miktarı 165,7 TL civarına olurken, 2018 Temmuz ayı itibari ile ödenmesi gereken yeni kira bedeli 1.165,6 TL’dir.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.