Emlak2021 İmar Barışı Nedir? İmar Barışından Yararlanabilir Misiniz?

2021 İmar Barışı Nedir? İmar Barışından Yararlanabilir Misiniz?

Bu yıl uygulamaya sokulan İmar Barışı, 31 Aralık 2017 tarihinden önce iskansız olarak inşa edilen yapıları kapsayan ve bu yapılarda yaşamını sürdüren vatandaşları alakadar eden bir düzenlemedir. İskana sahip olmayan meskenler, binalar, apartmanlarda elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerin alınması esnasında çeşitli problemler ile karşılaşılabilmektedir. Fakat 2020 İmar Affı’nın getirilmesi ile beraber bahsi geçen bu gibi altyapı hizmetlerinden faydalanabilmek mümkün kılınmaktadır.

2020 İmar Barışı Nedir?

Bakanalar Kurulu’ndan çıkan karara göre, imarı olmayan yapılan İmar Barışı sayesinde artık kayıt altına alınacak. Geçtiğimiz dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, mülkiyet probleminden ötürü arsa olarak görünen yapıların resmi olarak su, elektrik gibi altyapı hizmetlerinden faydalanamama sorunları ortadan kaldırılacak. Türkiye genelinde 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen ve bu durumda olan bütün yapılar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi hiçbir unsura bakılmaksızın kapsam içerisinde dahil edilecek.

Kimler İmar Barışından Yararlanabilir?

2020 İmar Barışı Başvuru işlemi gerçekleştirerek halk dilinde 2018 İmar Affı olarak anılan bu kanundan faydalanacak olan ve bu sayede Yapı Kayıt Belgesi elde edecek olan yapılar, 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız olarak ya da ruhsat veya eklerine aykırı bir şekilde inşa edilen yapılar olacak.

İmar Barışı dahilinde, iskanı bulunmayan yapılar kayıt altına alındıktan sonra iskan verilmiş olacak. Ayrıca Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılar ile alakalı daha önce verilmiş yıkım kararları ve henüz tahsil edilmemiş olan para cezaları da iptal olmuş olacak.

İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

Konuya ilişkin yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre İmar Barışı Türkiye’de yaklaşık olarak 12 – 13 milyon civarındaki yapıyı kapsayacak. Yapı Kayıt Belgesi için talep edilen bedel yapılara ve binalara göre değişiklik gösterecek. Fakat bahsi geçen binaların yüzde 3’ünde tek tip uygulanma yapılması tahmin ediliyor. Öte yandan Binali Yıldırım konuya ilişkin açıklama yaparken, bunun bir imar affı olmadığını, imar barışı olduğunu dile getirdi. Buna göre imarsız kaçak yapılara normal bir tapu değil, yalnızca Yapı Kayıt Belgesi verileceğini de açıklamalarına ekledi.

Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

one × five =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
267TakipçilerTakip Et
1,450TakipçilerTakip Et