2018 Yapı Ruhsatı için Gerekli Belgeler

2018 Yapı Ruhsatı için Gerekli Belgeler

Bir arsa ya da arazi üzerinde bina inşa edilmek isteniyorsa yapı ruhsatı alınması gerekmektedir. İnşaat ruhsatı yani yapı ruhsatı harcı fiyatları her sene değişmektedir…

Bir arsa ya da arazi üzerinde bina inşa edilmek isteniyorsa yapı ruhsatı alınması gerekmektedir. İnşaat ruhsatı yani yapı ruhsatı harcı fiyatları her sene değişmektedir. 2018 Yapı Ruhsatı Fiyatları ve Hesaplaması yazımızda bunu detayları ile anlatmıştık. Şimdi de 2018 Yapı Ruhsatı için Gerekli Belgeler nelerdir, neler istenir onlardan bahsedeceğiz.

2018 Yapı Ruhsatı için Gerekli Belgeler

İlk olarak vatandaşların ruhsat başvuru dilekçesini temin etmeleri ve sonrasında bunu doldurmaları gerekmektedir. Sonrasında ise Tapu Dairesi’nin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Bunun takibinde ise ilgili belediyeden imar durumunu gösteren belgenin alınması gerekmektedir.

Bunların devamında ise; Kadastro Müdürlüğü’nden aplikasyon belgesinin, odadan mimari projenin alınması gerekmektedir. Bu projenin ise onaylı olması istenmektedir. Devamında Mimarlar Odası’ndan sicil belgesi, oda tarafından onay verilmiş betonarme statik proje belgesinin, İnşaat Mühendisi oda sicil belgesinin, oda tarafından onaylanmış elektrik tesisatı proje belgesinin, Elektrik Mühendisi Oda sicil belgesinin temin edilmesi gerekmektedir.

Bunların takibinde ise oda tarafından onaylanmış sıhhi tesisat proje belgesinin, Makine Mühendisi oda sicil belgesinin, projenin zemin etüt raporunun, harita uygulamasından sorumlu olan personellere ait belgelerin, yapı müteahhidine ait belgelerin, yapı denetim sözleşmesinin, yapı denetim firmasına ilişkin evrakların, inşa edilecek olan yapıya ait bilgi formunun,  şantiye şefi sözleşmesinin temin edilmesi gerekmektedir.

2018 Yapı Ruhsatı için Gerekli Belgeler kapsamında unutulmaması gereken bir belge daha söz konusudur. Bu da; binanın denetimi için anlaşılan firmaya yapılan iş karşılığında ödemesi yapılacak olan toplam tutarın minimum yüzde 20’lik kısmının yatırıldığına daire bankadan temin edilen makbuzdur.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here